Strava pomáhá předcházet rakovině i porazit ji

foto MorgueFile

Asi třetina nádorových onemocnění souvisí s tím, co jíme, často s přejídáním a nemírnou konzumací tuků a masa. Na druhou stranu téměř polovina onkologických pacientů je ohrožena úbytkem na váze a podvýživou.

Neexistuje žádný důkaz, že by nějaká zvláštní dieta mohla vyléčit nádorové onemocnění nebo zabránit jeho postupu. Ani vitaminové a minerálové preparáty nemohou vyléčit nemocného s nádorem.

Nadměrné množství některých vitaminů a minerálů může být dokonce škodlivé. Jisté však je, že pacienti dobře živení po celou dobu onkologické léčby i po ní:
* lépe snášejí vedlejší účinky terapie,
* jsou odolnější vůči infekčním i jiným komplikacím,
* mají nižší riziko pooperačních komplikací,
* častěji zvládnou absolvovat celou protinádorovou léčbu,
* snáze se jim daří znovu vystavět tkáně poškozené protinádorovou léčbou,
* jsou fyzicky silnější a cítí se celkově lépe než nemocní špatně živení,
* mají vyšší kvalitu života.

Rizika podvýživy

Naproti tomu organismus, který není schopen přijímat dostatečné množství biologicky hodnotné stravy, je nucen začít využívat nejen zásobní živiny, ale i vlastní stavební látky, zejména svalovou a tukovou tkáň. Rozpad tělesných tkání vyčerpává pacienta především postupnou ztrátou bílkovin, což mj. narušuje funkci imunitního systému a zhoršuje vyhlídky na uzdravení.

Podvýživa u onkologických pacientů souvisí s růstem nádoru (může narušit polykání a příjem stravy i její využití ve střevě), dále souvisí s vedlejšími účinky protinádorové léčby (nechutenství, zvracení, celková slabost) i s chronickými potížemi způsobenými nádorem a komplikacemi (nedostatečně tlumená bolest, nevolnost, zácpa, průjem, dušnost, infekce s horečkami, úzkost, deprese atd.).

Většina pacientů s rakovinou se potýká s úbytkem na váze, ale při některých nádorech naopak vzniká po chemoterapii nebezpečí nárůstu hmotnosti. Týká se to zejména karcinomu prsu, jehož růst se při obezitě urychluje. Pokud má pacientka s nádorem prsu nadváhu, nebo dokonce obezitu, je namístě kontrolovat si v průběhu chemoterapie i po jejím skončení tělesnou hmotnost a vyvarovat se jejího vzestupu.

Zabránit ztrátě váhy

Obecně platí, že pro nemocného s nádorem není vhodné ani jen přechodné hubnutí v průběhu léčby. Rozpad bílkovin probíhá vždy rychleji než obnova jejich zásob po uzdravení. Dokonce i když pacient po překonání nemoci dobře jí a přibývá na váze, mnohdy se jedná spíše o nárůst tukové hmoty než svalů; to může být příčinou zdlouhavé rekonvalescence. Důležité je zahájit podporu výživy co nejdříve po zjištění nádorového onemocnění.
Jakmile už totiž dojde k větší ztrátě tělesné váhy, je léčba podvýživy náročnější a každé další hubnutí zhoršuje celkovou situaci nemocného.

Důraz na bílkoviny

Úprava diety směřuje ke zvýšenému příjmu energeticky (kaloricky) bohatých součástí stravy, kdy nemocný v malém objemu jídla dostává hodně živin. Může to znamenat příjem potravin s vyšším obsahem tuku (smetana, smetanové sýry, rostlinné oleje, ořechy, avokádo apod.), který představuje koncentrovanou energii, nebo i potravin s koncentrovanými cukry (např. med, sušené a kandované ovoce). Současně je však třeba zajistit také zvýšený příjem bílkovin.
Dobrými zdroji bílkovin jsou maso, mléčné výrobky, vejce, cereálie a luštěniny. Většina nemocných dobře snáší zakysané mléčné výrobky, netučný tvaroh, jemné libové telecí, drůbeží nebo rybí maso. Při nechutenství k masu lze využít sóju nebo tofu.

Antioxidanty chrání tkáně

U onkologických pacientů vznikají při chemoterapii a infekčních komplikacích reaktivní formy kyslíku poškozující tkáně, a strava těchto nemocných by proto měla zahrnovat také dostatek ovoce a zeleniny s vitaminy a stopovými prvky působícími antioxidačně a podporujícími imunitu.

Mezi nejvýznamnější antioxidanty patří vitaminy A, C, E, beta-karoten a stopové prvky selen a zinek.
V rostlinné stravě se navíc vyskytuje i řada dalších látek, jako fl avonoidy, fytoestrogeny a další, které sice nemají klasickou výživovou hodnotu, ale mohou mít také ochranné vlastnosti proti reaktivním formám kyslíku, a dokonce i vlastnosti protinádorové. Tyto látky jsou obsaženy například v česneku, cibuli, sójových bobech, brokolici, růžičkové kapustě, květáku, zelí, citrusech a dalších rostlinných zdrojích.

Připíjení s příspěvkem pojišťovny

Při zvlášš úporném nechutenství, bolestivém postižení sliznic trávicího traktu apod. lze pro zlepšení stavu výživy využít takzvané připíjení (sipping), tedy konzumaci hotové tekuté stravy z lékáren, obsahující v malém objemu (cca 200 ml) velké množství energie (až šestinásobek energetické hodnoty polotučného mléka), bílkovin, vitaminů a stopových prvků. Široká škála druhů a příchutí zahrnuje i přípravky pro diabetiky, bezlaktózové, bezlepkové, s nulovým obsahem tuku nebo se zvýšeným podílem bílkovin či vlákniny.
Tyto tzv. potraviny pro zvláštní lékařské účely jsou částečně hrazeny zdravotními pojišťovnami pacientům, kterým je jako částečnou náhradu výživy předepíše po vyšetření a stanovení nutričního rizika lékař-nutriční specialista (nositel licence F016) nebo OE ve výjimečných případech OE onkolog. Výši úhrady konkretizuje každý měsíc Státní ústav pro kontrolu léčiv; aktuální informace jsou dostupné na webu www.sukl.cz.

„ádné jednotlivé jídlo ani skupina jídel nezabezpečuje dostatečný příjem všech potřebných živin. Biologickou hodnotu stravy nejlépe zajistí zvýšená pestrost! Průměrná potřeba bílkovin u zdravých osob činí 0,8 g/kg hmotnosti, ale u nemocných s nádorem a výraznou podvýživou a/nebo s aktivní závažnou infekcí se zvyšuje na 1,2OE2 g/kg.

Bojujte s nechutenstvím!

Zabránit ztrátě svalové hmoty a ochránit tkáně před poškozováním chemoterapií se nejlépe podaří, budete-li denně nebo vícekrát týdně konzumovat maso, vejce, mléčné výrobky, luštěniny, celozrnné výrobky, ovoce a zeleninu. Pokud vám nechutná jíst nebo máte-li pocit, že jídlo „nemá žádnou chuť“, popřípadě chutná „hořce“ či „kovově“, zařaďte do jídelníčku nové druhy potravin a jejich originální kombinace. Experimentujte a objevte netradiční a třeba i exotické pokrmy OE vždyš jídlo dokáže zlepšit náladu a dodá nejen energii, ale i vnitřní sílu potřebnou k uzdravení.

Na 150 jedinečných receptů s celostránkovými barevnými fotografiemi a mnoho inspirace ke stravování během léčby onkologického onemocnění i po ní najdete ve výpravné knize Jídlem proti rakovin“ z nakladatelství Mladá fronta. Vyzkoušejte třeba výživný nápoj či polévku z avokáda, dýňovou polévku s kapiemi, cizrnový falafel, hrušky dušené ve víně s čokoládovou polevou, delikatesní čokoládový dort s červenou řepou, podzimní tykvové lasagne, rýžový pilaf s houbou šitake, salát z uzených makrel s červenou řepou a jablky nebo barmské kuřecí karí s kokosovým mlékem, jehož výživová hodnota je vysoká – vzpomeňte si na hrdinu filmu Motýlek, kterého ve věznici na žábelských ostrovech udržely v kondici postačující k útěku právě kokosové ořechy. Přejeme vám, aby váš únik z pomyslných okovů choroby byl OE aš už s pomocí knihy, nebo bez ní OE stejně úspěšný jako vymanění se „Motýlka“ Steva McQueena ze skutečných řetězů.

Podrobná lékařská doporučení ke stravování v případě různých komplikací a potíží najdou pacienti s rakovinou a jejich blízcí například i na webových stránkách České onkologické společnosti ČLS JEP (www.linkos.cz).

Moje zdraví

1 komentář

 1. Od konce června je manžel /75 let/onkologickým pacientem a je léčen injekcemi, první již dostal, další bude v září tohoto roku.
  Zároveň s tímto onemocněním se objevily velké bolesti v obou ramenních kloubech, bolest vyšetřovala až k lokti. Musela jsem se o něho starat jako o malé dítě, nic neudržel v ruce, neukrojil chléb na el.kráječi, nenamazal si chléb a pod.
  V současné době se střídá obtížnější období s obdobím méně bolestivým, ve finále však není schopen žádné práce,
  Byl vyšetřen ortopedem v místě bydliště, byly mu prodány homeopat. léky značně drahé, bolest neustoupila, ortoped snížil dávky. Lék je v kapkách.
  Kontrola kostí ve FN Olomouc dopadla dobře, výledek vyšetření z magnet.rezonance byla zaslána přímo primáři onkol.oddělení Šumperk. Na kontrolu nebyl manžel zavolán, předpokládám, že i toto vyšetření bylo kladné.
  Navíc manželovi otéká pravá ruka a bolesti během spánku mu nedovolí kvalitnější spánek.
  Existuje nějaký způsob zjištění příčiny bolestí a tím event. i řádnou léčbu. Na koho se máme s tímto zdrav.problémem obrátit?
  Děkuji za odpověď, Wagnerová Zábřeh na Mor.

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.