Domov Betlém oslavil pětadvacet let

Několik desítek lidí, zejména bývalých pečovatelů, přijelo oslavit pětadvacáté výročí založení Domova Betlém v Kloboukách u Brna, svého času prvního nestátního zařízení tohoto typu v naší republice.

Nechyběla ani trojice ředitelů, kteří se v čele Betléma za čtvrtstoletí vystřídali, či dvojice vozíčkářek, která je v tomto zařízení od jeho začátků.

Jedinečný domov

Prvním ředitelem byl Leoš Princl, který v jeho čele stál prvních šest let. Betlému popřál hlavně dobrou ruku při výběru pečovatelů a taky, aby toto zařízení nemělo potíže se získáváním grantů. Za svého působení byl i u založení Domova Narnie v Morkůvkách. „Na léta tady strávená moc rád vzpomínám. Myslím, že se podařilo něco jedinečného a zažil jsem tady spoustu statečných lidí, kteří vlastně nevěděli, do čeho jdou,“ uvedl a poukázal na to, že Betlém začínal v době, kdy vozíčkáře na ulicích nebylo moc vidět a nebylo kde se inspirovat.
Také Jiří Gruber,který se na počátcích budování Betléma podílel coby evangelický farář místního sboru, posléze byl jeho v pořadí druhým ředitelem, měl velkou radost, že zařízení stále pokračuje, a to i v dalších domovech a s novými lidmi: „Přitom je myšlenka důstojného domova a respektu k potřebám a životu lidí s postižením stále živá a v daných možnostech uskutečňovaná. Přeji Betlému do dalšího čtvrtstoletí, aby byl i nadále místem úcty, lásky a pokory.“ Dnešní ředitel Petr Hejl je v Betlému od jeho založení, napřed jako pečovatel, posléze jako třetí ředitel. Zdůraznil, že za čtvrt století existence se středisko Betlém utěšeně rozrostlo. „Dnes ho tvoří tři domovy a jedno chráněné bydlení v Kloboukách, v Morkůvkách a v Brumovicích. Pro pětačtyřicet klientů jsou nejen místem poskytované sociální pomoci a péče, ale skutečným domovem, kde se cítí opravdu dobře,“ uvedl Hejl.

JAN GAVLÍK
Břeclavský deník
http://breclavsky.denik.cz/

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.