Na český trh se nedostala zásilka více než čtyř tun sušených fíků, které obsahovaly nadlimitní množství nebezpečného aflatoxinu.
Státní zemědělská a potravinářská inspekce ji zadržela společně s celním úřadem, uvedl v tiskové zprávě mluvčí inspekce Radoslav Pospíchal.
Šlo přesně o 4235 kilogramů původem z Turecka. „Laboratorní analýza prokázala přítomnost nebezpečného aflatoxinu v množství 18,5 mikrogramu na kilogram, norma povoluje šest,“ upřesnil Pospíchal. Aflatoxin je produktem metabolismu plísní a ve větším množství může poškodit lidský organismus.
Inspekce v předvánoční době navíc intenzivněji kontroluje sušené ovoce a ořechy, vybrané druhy koření a cukrovinky, které lidé v této době kupují ve větší míře než po zbytek roku.
Přidejte odpověď