Corriere della Sera: Řekni, co posloucháš, a já ti řeknu, kdo jsi

ilustrační foto: azrainman Flickr.com

Hudba, kterou nejraději posloucháme, vypovídá hodně o tom, jací jsme. Výběr hudby je totiž velmi těsně spjat s tím, jak nahlížíme na svět.

Nedávný výzkum publikovaný v časopise PLOS One ukazuje, že to je rovněž spojeno se způsobem uvažování a se specifickými rysy charakteru, píše italský deník Corriere della Sera.

Naše oblíbená hudba naznačuje například, zda jsme empatičtí, či zda spíše na vše pohlížíme s chladným rozumem. Vědci z Cambridgeské univerzity předložili více než 4000 osobám dotazník týkající se osobnostních rysů a následně test, při němž měli poslouchat 50 různých skladeb a pak ohodnotit, jak se jim líbily.

Hallelujah Jeffa Buckleye typicky milují ti, kdo se vyznačují vysokým stupněm empatie, nebo jsou ochotni se pro druhé obětovat. Skladba amerického zpěváka je „typickým příkladem dojemné a přesvědčivé hudby, kterou milují ti, kteří dokážou druhým velmi dobře rozumět. Tyto osoby oceňují také skladby, v nichž se hovoří o negativních emocích, jako je smutek či deprese,“ vysvětluje koordinátor studie psycholog David Greenberg.

Kdo miluje živou, intenzivní a pozitivní hudbu, jako je Koncert C-dur Antonia Vivaldiho, má tendenci k systematičnosti, je racionální typ hledající vždy vysvětlení pro všechno a pravidla, jimiž se svět řídí.

Come Away With Me Norah Jonesové se líbí empatickým osobám, které dávají přednost ne příliš intenzivní hudbě s větší citovou hloubkou, která vede k přemýšlení. „Naše údaje mohou být užitečné i pro hudební průmysl, který chce najít algoritmy ke zjištění hudby, kterou by lidé rádi poslouchali. Přihlížení k poznávacímu způsobu každého může pomoci lépe zjistit, jakou hudbu kdo rád poslouchá,“ uvádí Greenberg.

Z každé pasáže etudy op. 65 č. 3 Alexandra Skrjabina vyvěrá energie: je to hudba pro uši velmi racionálního typu, který nemá rád příliš jednoduché popové melodie.

Jemné a empatické osobnosti milují All of Me Billie Holidayové, emotivní a dojemnou skladbu. „Hudební preference se časem mění. Přesto jsme mohli konstatovat, že úroveň empatie osoby a její tendence v uvažování mohou naznačovat s velkou mírou přesnosti to, zda je jí hudební skladba více či méně příjemná,“ říká Greenberg.

God Save the Queen od Sex Pistols je energická a silná skladba. Právě proto se líbí racionálním osobám, které nepohrdají punkem a heavy metalem. Aby dospěli ke svým závěrům, nechali britští vědci dobrovolníky poslouchat 50 skladeb o 26 hudebních žánrech a podžánrech, aby minimalizovali možnost, že konečný výsledek ovlivní kulturní nebo osobnostní předpoklady.

Živá a nenáročná píseň Crazy Little Thing Called Love britské rockové skupiny Queen se líbí empatickým osobám, které mají rovněž slabost pro country, folk, rock a pop. Kategorizace účastníků studie byla vytvořena prostřednictvím aplikace myPersonality na Facebooku, která už dnes není k dispozici. S touto aplikací se zjišťovaly charakteristiky více než čtyř milionů uživatelů sociální sítě, aby pak byly získané údaje využity pro vědecké studie.

Píseň Enter Sandman skupiny Metallica milují osoby od přírody systematické, které chtějí pochopit pravidla fungování světa a které jsou spíše racionální. „Tato studie podporuje teorii empatie-systematičnosti aplikovanou na hudbu,“ uvádí britský psychiatr Simon Baron-Cohen, který koncem 90. let vypracoval tuto teorii, podle níž se každý z nás nachází na některém stupni mezi empatií a systematičností, chápaných jako protikladné póly způsobů poznání. Podle této teorie stojí na nejvyšším bodě křivky empatie-systematičnost autismus, jenž je příkladem omezené empatie a vysoké tendence k systematičnosti. Z výzkumu o hudebních preferencích jako je tento můžeme čerpat zajímavé informace užitečné pro lepší pochopení osoby trpící autismem, dodává Baron-Cohen.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.