Latinskou Ameriku sužuje virus zika. Postihuje těhotné ženy

ilustrační foto: Photoxpress

Již ve 22 zemích a regionech, především Latinské Ameriky, potvrdili lékaři přenos viru zika. Je spojován s těžkou vývojovou poruchou, projevující se zakrněním hlavy u novorozenců.

ilustrační foto: Photoxpress

V nejhůře postižené Brazílii panují obavy před únorovým karnevalem a olympiádou.

BRASILIA/PRAHA Působí to trochu, jako by se snažil svému jménu dostát za každou cenu. Virus zika, jejž vědci popsali poprvé už v roce 1947 u opice, ale širší veřejnost se o něm dozvídá teprve nyní, dostal název podle stejnojmenného deštného pralesa v Ugandě. V gandštině, hlavním jazyce této africké rovníkové země, „zika“ znamená přerostlý. A zdá se, že virus zika skutečně začíná na pozadí blížícího se karnevalu a letních olympijských her představovat problém přerůstající brazilské vládě přes hlavu.
A nejen jí. Rozšíření viru, který dávají vědci do spojitosti s těžkou vývojovou poruchou u novorozenců, projevující se předčasným ukončením vývoje mozku, potvrdilo již dalších 21 zemí a regionů. Vyjma takřka celé Latinské Ameriky byl aktivní přenos viru zaznamenán i v Karibiku, Tichomoří nebo na Kapverdech.
Podle Panamerické zdravotnické organizace, regionální pobočky Světové zdravotnické organizace, je počet nakažených víc než dvojnásobný oproti bilanci před pouhým měsícem. „Dá se předpokládat, že se nemoc rozšíří napříč celou Latinskou Amerikou a Karibikem,“ uvedl pro agenturu Reuters mluvčí organizace Marcos Espinal.
Zdaleka nejhůře postižena virem zika je v současnosti Brazílie, která hlásí zároveň nejvyšší výskyt dětí narozených s vrozeným postižením hlavy a mozku. V této jihoamerické zemi se od října narodily téměř čtyři tisíce dětí s abnormálně malou hlavou, jež je projevem této vývojové poruchy.
Odborníci se domnívají, že postižení způsobuje nákaza matky v těhotenství, byť s jistotou to dosud nedokážou potvrdit. Chybí zatím podrobný výzkum. Sami ovšem hovoří o tom, že podezření je velmi silné.

Mírný projev nákazy

Závěry předběžného zkoumání 35 brazilských novorozenců, kteří se narodili s tímto postižením, ukazuje, že 26 matek trpělo v těhotenství skutečně jistou kožní vyrážkou, která je jednímz projevů nákazy.
Minulý týden pak také výzkumné zařízení Instituto Carlos Chagas ve státě Paraná zveřejnilo závěry zkoumání, které potvrzují, že je virus opravdu schopen přenášet se z matky na plod přes placentu. Průběh nákazy bývá ovšem obvykle mírný, že mu mnozí nakažení ani nevěnují větší pozornost. Mezi nejčastější projevy patří vedle vyrážky zvýšená teplota, bolesti hlavy a kloubů, únava, někdy i zánět spojivek. Za pár dní, zpravidla mezi dvěma a sedmi, nemoc odezní. Bylo nicméně zaznamenáno i množství případů, kdy nakažený vůbec žádné projevy neměl. Virus zika přenáší komár rodu Aedes aegypti, jenž šíří i další choroby, jako je horečka dengue nebo žlutá zimnice. Neexistuje proti němu zatím žádná vakcína ani lék.
Jedinou účinnou zbraní proti nákaze je tak prevence ve formě ochrany před bodnutím komáry a likvidace stojatých vod, kam kladou vajíčka.

EU i USA varují těhotné před cestami do zasažených zemí

Na lehkou váhu proto neberou současnou hrozbu zdravotnické orgány EU, Spojených států ani Kanady. Těhotné ženy varovaly, aby kvůli riziku nákazy do dvaadvacítky zemí zasažených virem raději vůbec necestovaly. Kolumbijská vláda, stejně jako ta v Salvadoru a na Jamajce, vyzvala ženy, aby zvážily případné těhotenství odložit.
„Máme 560 těhotných žen mezi těmito 13 500 případy (aktuální počet nakažených) a očekáváme nárůst případů na 600 až 700 tisíc do konce roku,“ citovala latinskoamerická televizní stanice TeleSUR kolumbijského ministra zdravotnictví Alejandra Gaviria. Obavy z možného dalšího šíření viru panují zvlášť v případě Brazílie. Už za necelé dva týdny totiž odstartuje v Rio de Janeiru každoroční karneval a v srpnu pak země hostí letní olympiádu, přičemž u obou událostí se očekává milionová účast návštěvníků z celého světa.
Brazilské úřady se nyní snaží klidnit obavy s tím, že čtyři měsíce před olympiádou začnou inspekce sportovišť a i během olympiády budou na denním plánu postřiky proti komárům.

Virus zika přenáší komár rodu Aedes aegypti. Neexistuje proti němu žádná vakcína ani lék.

Země zasažené virem Zika

Jižní Amerika: Bolívie, Brazílie, Ekvádor, Francouzská Guyana, Guyana, Kolumbie, Paraguay, Surinam, Venezuela Střední Amerika: Haiti, Barbados, Salvador, Guadeloupe, Guatemala, Honduras, Martinik, Mexiko, Panama, Portoriko, Svatý Martin. Tichomoří: Samoa, v půlce ledna se narodilo postižené dítě i na Havajských ostrovech (součást Spojených států) Afrika: Kapverdy

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.