Úspěšná operace šedého zákalu prodlužuje život

Lidé, kteří podstoupili úspěšnou operaci šedého zákalu, mají až o 40 procent vyšší pravděpodobnost, že se dožijí vysokého věku. Vyplývá to ze studie australských vědců.

Psychika se po operaci vylepší, lidé vedou aktivní život bez závislosti na okolí, lépe spí. Tím u nich klesá riziko vysokého krevního tlaku, cukrovky či infarktů, a tedy úmrtnost, ukázal výzkum s názvem Blue Mountains Eye Study. Jeho závěry potvrdila primářka brněnské oční kliniky NeoVize Šárka Skorkovská.

„Lidem se po operaci katarakty výrazně zlepší kvalita života, což může souviset s omezením výskytu infarktu a dalších zdravotních komplikací,“ uvedla. Zdůraznila ale, že toto zjištění platí hlavně pro pacienty v pokročilém stadiu nemoci. „V Česku operujeme kataraktu už v počátečních stadiích, tudíž to pro pacienta nebývá tak markantní změna,“ řekla ČTK. Připomněla důležitost pravidelných prohlídek pro včasné odhalení zákalu.

Šedý zákal postihuje nejčastěji lidi mezi 65 až 75 lety jako projev stárnutí. Zaznamenány jsou ale i případy šedého zákalu u novorozenců z genetických důvodů či kvůli virovému onemocnění matky. Při kataraktě se zakaluje oční čočka, která tak brání průchodu světla na sítnici. Zákal může vést až k oslepnutí.

Podle dat Světové zdravotnické organizace je na světě ročně zhruba 17 milionů operací šedého zákalu. Kvůli kataraktě oslepne ročně 37 milionů lidí, převážně v rozvojovém světě.

„V Česku se operuje zhruba 100.000 očí ročně, ale ještě v roce 1989 to bylo pouze 11.000 očí za rok,“ doplnil přednosta oční kliniky Ostrava Petr Mašek. Připomněl, že ve věku nad 75 let už má člověk takřka padesátiprocentní jistotu, že bude mít šedý zákal.

Se stárnutím populace přibývá pacientů i operací. Je to dáno zvyšující se úspěšností zákroků, zdokonalující se operační technikou, prospěšností po implantacích nitrooční čočky, ale také vyššími nároky na kvalitu zraku.

„Při operaci šedého zákalu je nutné odstranit z oka zakalenou čočku, která nepropouští světlo na sítnici, a nahradit ji čočkou umělou. K tomu se ještě nedávno používal skalpel, teď už operujeme laserovým paprskem řízeným počítačem a kontrolovaným chirurgem. Tím se vylučují chyby způsobené ručním vytvářením řezů,“ shrnula primářka oční kliniky DuoVize Lucie Valešová.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.