AI kritizuje zavření ruského opozičního novináře na psychiatrii

Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) dnes kritizovala počínání ruských úřadů, které násilím hospitalizovaly na psychiatrické klinice ve Voroněži opozičního aktivistu a novináře Dmitrije Vorobjovského (52).

Podle AI jde o „porušení ruských zákonů a mezinárodních norem“.

„Vorobjovskij byl násilně převezen ze svého domova do oblastní psychiatrické kliniky ve Voroněži 6. května večer“, uvedla organizace. Své obhájkyni Vorobjovskij sdělil, že mu na dveře zabušili muži, kteří se vydávali za pracovníky plynárenské společnosti. Když jim otevřel, prokázali se jako zdravotníci z psychiatrické kliniky. V nemocnici byl po tři hodiny uvázán k lůžku, píchali mu injekce s neznámým obsahem a byl proti své vůli nucen polykat léky.

Lékaři z kliniky podle AI tvrdí, že nevědí, kdo přivolal sanitku, aby odvezla Vorobjovského, a že nebyl hlášen žádný incident, který by opravňoval nucenou hospitalizaci.

Vorobjovskij, který se často účastnil ve Voroněži opozičních demonstrací, „mohl být zadržen kvůli své otevřené kritice vládní politiky a porušování svých práv na svobodu vyjádření“, usoudila AI.

Opozičník je podle svých přátel stále držen na klinice. AI vyzvala ruské úřady, aby okamžitě předvedly Vorobjovského před soud, anebo jej propustily na svobodu.

Novinářova právnička Olga Gnězdilovová uvedla, že soud měl dnes posuzovat případ jejího klienta, ale jednání se nakonec neuskutečnilo. Mluvčí soudu agentuře AFP řekla, že „tento druh záležitostí nekomentuje“. Místní prokuratura nicméně požádala vyšetřovatele, aby informace o nucené hospitalizaci prověřili.

Obhájci lidských práv kritizují stále horší poměry v Rusku, kde režim zvyšuje tlak na občanskou společnost na pozadí rekordní popularity prezidenta Vladimira Putina, momentálně přesahující 80 procent.

Nucené hospitalizace disidentů v psychiatrických léčebnách byly příznačné pro sovětský režim, který za to čelil mezinárodní kritice.

Zpravodajský server Newsru.com dnes s odvoláním na ukrajinské úřady uvedl, že na hraničním přechodu s Ukrajinou požádal o politický azyl ruský opoziční aktivista Alexandr Šelkovenkov, který v minulosti byl mnohokrát zadržen kvůli účasti na nepovolených demonstracích v Moskvě, a to i na podporu Ukrajinky Nadije Savčenkové, vězněné v Rusku. Loni podle serveru dostali politický azyl na Ukrajině čtyři Rusové.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.