Poutníků na Velehradě bylo více, na úrazech se to nepodepsalo

I přes větší počet poutníků, kteří dorazili na letošní oslavy cyrilometodějských svátků na Velehradě, zdravotníkům práce nepřibylo. Ve svých stanech ošetřovali především cyklisty, kteří se zranili cestou k bazilice.

V jednom případě však musela zasáhnout záchranná služba, kdy odvezla do nemocnice účastníka s epileptickým záchvatem. Letošní svátky se jinak obešly bez větších problémů, řekla dnes ČTK hlavní sestra Maltézské pomoci Lucie Marešová.

„Nejvíce jsme lidem pomáhali s vyndáváním klíšťat a ošetřením odřenin. Těch bylo především v pondělí, kdy lidé přijížděli na pouť a zranili se na tvrdém štěrku cyklostezky po pádu z kola. Před začátkem pondělního benefičního koncertu jsme předali rychlé záchranné službě jednoho pacienta s epileptickým záchvatem,“ uvedla Marešová.

Dnes zdravotníci pomáhali malému chlapci, kterému se v teplém počasí udělalo nevolno. Lidé vyhledávali pomoc také kvůli bolestem hlavy způsobeným nedostatkem tekutin. Kolapsy však zdravotníci řešit nemuseli, oproti loňsku, kdy poutníky sužovaly tropické teploty, bylo při dnešní mši o něco chladněji. Organizátoři tak nemuseli zkrápět nádvoří baziliky vodou, mezi návštěvníky ubylo i pokrývek hlavy či deštníků, kterými se skrývali před sluncem. „Měli jsme sice strach, protože oproti loňsku tady bylo daleko více lidí, ale foukalo a bylo příjemně,“ doplnila Marešová.

Policisté řešili na Velehradě dvě krádeže. V pondělí přišla jedna z účastnic o peněženku. Pořadatelé ji nalezli dnes, ale bez peněz. „Během dneška jsme kolem 13:00 řešili případ krádeže 20.000 korun, které neznámý pachatel odcizil majiteli stánku s knihami z plastové ošatky,“ řekla dnes ČTK mluvčí zlínské policie Milena Šabatová. Další závažnější případy policisté řešit nemuseli.

Podle tajemníka Dnů lidí dobré vůle Josefa Kořenka přišlo letos na mši přes 23.000 poutníků, o něco více než loni. Dalších více než 15.000 lidí si nenechalo ujít pondělní benefiční koncert Večer lidí dobré vůle, který vynesl zhruba 1,4 milionu korun. Do Velehradu zamířili poutníci z Česka i ze zahraničí.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.