Když vás trápí REVMA

S revmatoidní artritidou se u nás potýká přes 85 tisíc lidí, každoročně jich kolem čtyř tisícovek přibude.

Revma je starší, obecný a nepříliš přesný výraz pro řadu revmatických onemocnění. K nejčastějším patří revmatoidní artritida, které se proto často říká pouze „revma“. Jde o bolestivé zánětlivé onemocnění postihující častěji ženy než muže.

VYLÉČIT SE NEDÁ

Choroba často propuká už v mladším věku, nejčastěji se první příznaky objeví mezi 30. až 50. rokem. Začíná to obvykle ztuhlostí a bolestivými otoky nejprve drobných kloubů na rukou a zápěstí.
Ale postiženy můžou být také velké klouby (ramena, kolena, kyčle) i páteř a nemoc výjimečně zasáhne také vnitřní orgány nebo oči. Nadějí pro nemocné je včasné zahájení léčby, která dokáže dalšímu poškození kloubů zabránit, rozvoj nemoci pozastavit a dostat ji do bezpříznakové fáze (remise). Úplně vyléčit však revmatoidní artritidu zatím medicína nedovede.

CHYBA V SYSTÉMU

Toto onemocnění patří mezi tzv. autoimunitní (stejně jako např. roztroušená skleróza). To znamená, že imunitní systém postiženého začne pracovat chybně – napadá klouby vlastního těla a vyvolává chronický zánět, který je trvale poškozuje. Důsledkem toho je pak výrazně omezená hybnost, bolestivost a otoky.

ČÍM TO MŮŽE BÝT

Příčiny, proč se u někoho imunitní systém takto chybně zachová, zatím odborníci přesně neznají. Je jisté, že svou roli hrají dědičné vlivy – pravděpodobnost, že se u potomků člověka trpícího revmatickou artritidou choroba projeví také, je poměrně velká. K rizikovým faktorům patří také některé prodělané infekce, e, kouření či nadváha.

VČASNÁ DIAGNÓZA

Ta je rozhodující! Čím dřív se zahájí léčba, tím spíš se podaří zabránit úplné destrukci kloubů.
Proto jakmile pocítíte i malé potíže, návštěvu revmatologa neodkládejte. Možností terapie nabízí současná medicína více a lékař by vás měl infor informovat o všech a vše vám důkladně vysvětlit.

MOŽNOSTI TERAPIE

Nefarmakologická léčba spočívá hlavně v režimových opatřeních, rehabilitacích, motivaci ke cvičení, popř. sociálních opatřeních. Při farmakoterapii se můžou podávat nesteroidní antirevmatika, va, analgetika, glukokortikoidy, syntetické chorobu u modifikující léky (DMARD), biologické léky a pomocné přípravky (antipyretika, antidepresiva, vitaminy).
Tzv. biologické léky jsou nejmodernější přípravky vyrobené é speciálními postupy py z buněk živých organismů. Používají se k léčbě řady chorob, těm na artritidu se říká „antiantiou -TN TNF“. Bohužel jsou drahé, proto je u nás dra ás zatím pojišťovny hradí zat radí jen pacientům s nejtěžším stupněm nemoci.

PTEJTE SE

Revmatolog léky různě kombinuje e a mění. Nebojte se ho ptát, proč to či ono p no dělá. Nikdy bez jeho svolení N volení nepřestávejte předepsané psané léky brát ani si sami lék mi nic „ne neordinujte“.

POHYB JE NUTNÝ NÝ

Přestože revma bolí, je pravidelný pohyb nezbytný kvůli vůli zachování svalové síly a rozsahu hybnosti i kloubů. Vhodné pohybové aktivity vám individuálně doporučí váš fyzioterapeut. *

Větší šance Na nemoc upozorňuje společná kampaň pacientské organizace Revma liga a Ústavu lékového průvodce s názvem Revma výzva – druhé podání. Cílem kampaně je mimo jiné dosáhnout toho, aby byla biologická léčba dostupná většímu množství pacientů než dosud. Více informací na www.revmavyzva.cz.

NÁZOR ODBORNÍKA V nejnovějších doporučeních naší odborné Revmatologické společnosti hovoříme o tzv. principu „léčby k cíli“. V praxi jde o to, že musíme pacienta začít léčit intenzivně už v začátku nemoci a pravidelně sledovat aktivitu choroby. Snažíme se postupně nasadit všechny dostupné prostředky, abychom nemoc co nejrychleji dostali do bezpříznakového období neboli remise. Jen tak můžeme zabránit dalšímu poškození kloubů.

Prof. MUDr. Jiří Vencovský, DrSc., ČLS JEP

Hana Primusová
Chvilka pro tebe

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.