Ministerstvo zakázalo vývoz dvou léků na alergické reakce

Ministerstvo zdravotnictví zakázalo vývoz přípravků Epipen a Emerade, které se používají k léčbě závažných alergických reakcí. Rozhodnutí ministerstvo zveřejnilo na svém webu. Opatření platí do odvolání. Důvodem je to, že u některých šarží injekčního pera Epipen se může vyskytovat závada a na trhu by nemusel být dostatek těchto léků. Seznam šarží s možnou závadou najdou lidé na webu Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL).

SÚKL už v březnu oznámil, že firma Meda Pharma stahuje z několika zemí včetně Česka kvůli možné nefunkčnosti injekční pero Epipen 300 mikrogramů. Podle SÚKL firma následně zjistila závadu i u dalších šarží včetně přípravku Epipen 150 mikrogramů, který se používá u dětí.

Riziko závady, kdy se při aplikaci léku nevysune jehla, je podle lékového ústavu velmi malé, na světě byly hlášeny jen dva případy. Protože se ale závada týká celé Evropy, USA, Kanady, Asie a Austrálie, dá se očekávat celosvětový výpadek tohoto přípravku. „Vzhledem k tomu, že zásoby nezávadných šarží v ČR jsou velice omezené, nedochází v tomto případě ke stahování až z úrovně pacientů,“ uvedl lékový ústav.

Pacientům doporučuje, aby si zkontrolovali čísla šarží, která doma mají. Pokud mají léky jen ze závadné šarže, měli by je odnést k lékaři, který jim může podle dostupnosti předepsat injekční pero z nezávadné šarže. Lékový ústav ale doporučuje, aby si i přípravky ze závadné šarže ponechali a v případě nutnosti použili, protože pravděpodobnost závady je velmi malá.

Přípravek Epipen se používá k akutní léčbě těžkých alergických reakcí způsobených například alergeny v potravinách, lécích, hmyzím kousnutím nebo bodnutím. Při prudké alergické reakci hrozí i smrt. Lék, který je na lékařský předpis, si pacient aplikuje sám v případě potřeby.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.