Sněmovna asi zvýší příspěvek na zaměstnávání postižených

Zaměstnavatelé s více než polovinou pracovníků s postižením možná budou od státu dostávat vyšší podporu. Příspěvek na zaměstnávání postiženého se asi opětovně zvýší na 10.500 korun měsíčně. Změnu má přinést vládní novela o zaměstnanosti, kterou Sněmovna v úvodním kolem projednávání podpořila. Před dalším schvalováním normu projedná sociální výbor dolní komory.

Vláda chce novelou snížit limit pro poskytování takzvaného náhradního plnění, kdy mohou úřady a firmy místo zaměstnání povinného podílu postižených pracovníků odebrat zboží od firem s víc než polovinou zaměstnanců s handicapem. Limit se má snížit 36násobku průměrné mzdy na 28násobek, tedy na 725.284 korun.

Nová pravidla mají ale přinést také zpřísnění, a to pro nemocné nezaměstnané, kteří by měli také dodržovat stejný režim jako pracovníci na nemocenské. Měli nově dodržovat léčebný režim jako nemocní pracovníci, směli by na vycházky v určitou dobu a úřadu práce by také doručovali neschopenku. Někteří poslanci tuto změnu kritizovali jako další byrokracii.

Novela má také nahradit systém vymezování chráněných míst uznáním zaměstnavatele na chráněném trhu práce. To by firma či instituce s víc než polovinou míst pro postižené získala poté, co by s ní úřad práce uzavřel dohodu. Změna podle ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové (ČSSD) zajistí, že na chráněném trhu práce budou zaměstnavatelé, kteří „nezneužívají poskytovanou podporu na zaměstnávání osob s postižením“. Resort také bude mít údaje o zaměstnavatelích s více než polovinou handicapovaných pracovníků, nyní prý data chybějí. Dohod o uznání na chráněném trhu by mělo být asi 2500.

Připravovaný zákon počítá s tím, že by zaměstnavatelé na chráněném trhu mohli dostávat 75 procent nákladů na mzdu či plat postiženého pracovníka, nejvýše ale 10.500 korun. Původně činil 8800 korun, podle nedávno přijaté úpravy se zvedl na 9500 korun. Zvýšení dotace má kompenzovat letošní růst minimální mzdy na 11.000 korun měsíčně. Podpora na zdravotně znevýhodněného pracovníka by dál činila 5000 korun měsíčně. Příspěvek dostávají zaměstnavatelé zpětně za čtvrtletí.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.