Průzkum: Vážná životní situace sníží příjem až o 8000 Kč měsíčně

ilustrační foto: Flickr.com

Vážné životní situace, jako jsou těžké nemoci a úrazy, péče o nemohoucího člena rodiny či smrt partnera, sníží měsíční příjem až o 8000 Kč měsíčně. Vyplývá to z průzkumu, který uskutečnila agentura Ipsos u lidí, kteří v posledních pěti letech vážnou životní situaci zažili.

„Příjem (lidí ve vážné životní situaci) se nejčastěji snížil o 8000 korun, pro normální fungování scházelo domácnostem 6500 Kč. Rozpočet nejvíce zatěžovaly náklady na bydlení a lékařskou péči, nezanedbatelné však v takové situaci byly i výdaje za jídlo,“ komentovala výsledky průzkumu manažerka Pojišťovny České spořitelny Martina Švábová.

Finanční potíže lidé podle průzkumu řeší tím, že se uskromní. Často ale musí sáhnout do naspořených peněz, brát si půjčky či prodávat majetek. V těžkých chvílích se obracejí o pomoc většinou na členy rodiny a přátele.

Nejčastěji byli lidé v pracovní neschopnosti 11 měsíců, celková léčba a rekonvalescence byla delší, většinou 17 měsíců. Péče o nemohoucího trvala nejčastěji rok, nejvíce lidí má zkušenost s péčí o onkologické pacienty.

Lidé nejčastěji pečovali o vlastní rodiče, a to sami, jen tři lidé z deseti mají po ruce pečovatele. Ve třetině případů se kvůli zajištění péče lidé sestěhovali. „Průzkum také ukázal velký podíl lidí, kteří se takto dlouhodobě léčí z vážné nemoci nebo úrazu, v populaci je to téměř každý desátý,“ dodala Švábová.

Zhruba polovina lidí v těžké situaci požádala někoho o pomoc, převážně členy rodiny a přátele. Psychologa nebo psychiatra vyhledala zhruba třetina, téměř čtvrtina užívala antidepresiva. Svou oporou nejčastěji příjemně překvapily vlastní děti. Naopak zklamání přišlo nejčastěji od lékařů, v případě nemocných nebo lidí po úrazu, ale i od zaměstnavatele a někdy také od partnerů, plyne z průzkumu.

Výzkum se zaměřil také na životní hodnoty populace a jejich vnímání prostřednictvím pojištění. Kdyby si Češi mohli pojistit cokoliv tak, aby to nikdy neztratili, pojistili by si v životě především zdraví. Poté také povedené a spokojené děti a fungující rodinné vztahy.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.