V zeleném ječmeni mělo být hodně vitamínu C, nebyl ale žádný

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zjistila, že v zeleném ječmeni značky Nutri Elements nebyl žádný vitamín C, přestože na etiketě se uvádělo, že jeho obsah je 595 miligramů na 100 gramů výrobku. Inspekce okamžitě nařídila dovozci, aby výrobek stáhl z prodeje a zahájila s ním správní řízení o uložení sankce, uvedl v tiskové zprávě mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Konkrétně se jednalo o šarži, jejíž datum trvanlivosti je do ledna příštího roku, a přesný název potraviny je NUTRI ELEMENTS Zelený ječmen – 100% RAW sušená šťáva z mladého ječmene v balení o hmotnosti 180 gramů. Dodavatelem je slovenská firma Elkotex, dovozcem do Česka společnost Energy Arts. Jako země původu jsou označené Spojené státy americké.

„Laboratorním testem se vůbec nepodařilo detekovat vitamín C, meze detekovatelnosti je pět miligramů na 100 gramů potraviny. Informace na obale tak uváděl spotřebitele v omyl,“ uvedl Kopřiva.

Zelený ječmen je obvykle prodáván v prášku, jedná se o sklizené obilí ještě v době zrání v zeleném stavu. Pokud je jeho sklizeň a úprava správná, obsahuje řadu pro člověka prospěšných látek včetně vitamínů či minerálů. Pomáhá například k detoxikaci organismu a podporuje jeho obranyschopnost.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.