O blízké pečují i roky, charita jim pomůže

ilustrační foto: PhotoRack

Práce dvacet čtyři hodin denně bez možnosti odpočinku. A vyhlídka, že to takto může trvat roky. Do takových situací se dostává řada lidí, kteří musí mnohdy ze dne na den řešit péči o své nemohoucí blízké. Podporu jim nyní nabízí zábřežská charita. A to v rozsahu, který je v republice ojedinělý.

Zábřeh – „Většinou někoho postihne zdravotní problém a po hospitalizaci je propuštěn do domácnosti. V ideálním případě by se v nemocnici jeho blízkých zeptali, zda ví, jak mají o svého příbuzného pečovat. Jenže tak to nechodí,“ popsala častou výchozí situaci vedoucí pečovatelské služby Charity Zábřeh Ludmila Ryšavá.

Lidé, kteří se starají o svého nemohoucího rodiče nebo jiného blízkého člověka, se často potýkají s řadou problémů. Ačkoli jich jen v našem regionu žijí stovky až tisíce, celá problematika stojí i po desítkách let mimo pozornost státu.
Právě těmto lidem nabízí zábřežská charita pomoc.

„Podpoříme je tak, aby péči zvládali. Poskytujeme jim odborníky, kteří jim poradí či ukáží vše potřebné,“ řekla Ludmila Ryšavá.

Profesionální pečovatelka tak lidi naučí, jak mají se svými blízkými manipulovat, jak jim dát najíst, zvednout je nebo přesadit na toaletní židli. K dispozici je specialistka na úniky moči, nutriční terapeutka, fyzioterapeutka či logoped. Odborníci za lidmi dojedou až domů, jejich služby jsou zadarmo. Řada lidí začala využívat i pomoc psychologa.

„Máme paní, která se stará o svého dospělého, mentálně i tělesně postiženého syna. Za těch jednadvacet let je vyhořelá. Má možnost se psychologovi svěřovat, řeší s ní i složitější situaci v její rodině,“ uvedla příklad Ludmila Ryšavá.

Zájemci o pomoc se mohou obracet na e-mail pecovatelska@charitazabreh.cz nebo telefon 736 509 449.

Dotazy mohou zájemci zasílat i prostřednictvím facebookových stránek projektu. Pro lidi pečující o své blízké pořádá charita jednou měsíčně setkání za účelem výměny zkušeností.

PETR KRŇÁVEK
Šumperský a Jesenický deník
http://www.sumpersky.denik.cz/

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.