Nevidomý Ondřej se připravuje na běh přes celou republiku

Nevidomý sedmadvacetiletý běžec Ondřej Zmeškal z Nového Telečkova chce přeběhnout Česko od západu na východ. Celkem šest set kilometrů má v plánu zvládnout během deseti dnů.

Vyběhne v sobotu 8. září z nejzápadnějšího místa České republiky. Svým během chce Ondřej upozornit na to, že kolem nás jsou děti se zrakovým postižením, milují sport, ale potřebují pomoc.

Charitativní běh se uskuteční pod záštitou nadace Leontinka, která už dříve pomohla i Ondřejovi.

Jeho běh může kdokoliv podpořit ve veřejné sbírce. Ta bude na webu darujme.cz spuštěna 25. srpna. Cílovou částku Ondřej nastavil na 186 tisíc korun a věří, že se mu jeho sen podaří splnit.

„Vezmu to přes Aš, Prahu, Pardubice, Olomouc, Třinec až do Jablunkova na východě naší země. Během cesty mě budete moct sledovat a podporovat, a to mnoha způsoby. Charitativní běh zachytí i dokumentaristé Jana Ševčíková a Tadeáš Bognár. Díky satelitnímu sledování budete každý den a v každý okamžik přesně vědět, kde se právě nacházím, odkud a kam běžím, kolik kilometrů mám za sebou a kolik jich musím ještě uběhnout,” popsal Ondra.

Nepoběží sám. Parťáky mu budou traséři, kteří se postupně vystřídají. A také veřejnost. K Ondrovi se totiž může přidat každý a může s ním běžet vybraný úsek podle své libosti. Do cíle plánuje Ondra doběhnout 17. září. „Za deset dní musím v průměru uběhnout 65 kilometrů za den,“ vypočetl.

OSLEPL, ALE NAŠEL SMYSL ŽIVOTA

Ondřej Zmeškal zcela oslepl ve svých dvaceti letech po několika neúspěšných operacích. Po této veliké ztrátě dokázal znovu najít smysl života. Nejprve běhal s vodicím psem cestou do práce, poté postupně zdolával delší trasy s trasérem. Bez traséra se totiž nevidomý běžec neobejde, upozorňuje ho na překážky na trase i změny směru.

Před třemi lety Ondřej uběhl Jihlavský půlmaraton a v tréninku nepolevil. Přidal se k výpravě českých sportovců na maraton na Velkou čínskou zeď v roce 2016, který patří k nejtěžším na světě. Zdolal 5 164 kamenných schodů, i běh po prašných cestách okolních vesnic a běžel v teplotách kolem třiceti stupňů Celsia. Do cíle dorazil v čase šest hodin a 24 vteřin, jako 36. ve své kategorii.

LUDĚK MAHEL
Třebíčský deník
http://www.trebicsky.denik.cz/

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.