Jaké mají invalidé slevy v daňovém přiznání?

foto: sxc.hu

Blíží se již poslední termínpro podání daňového přiznání. I letos mají zdravotně postižení možnost využít speciálních úlev.

Na řádku 64 daňového přiznání čeká všechny bez rozdílu sleva na poplatníka ve výši 24 840 korun.

Jestli budete pokračovat na řádku 65a nebo 65b, záleží na tom, zda byl vašemu/vaší manželovi/manželce přiznán nárok na průkaz ZTP/P.  Byl-li přiznán nárok na průkaz ZTP/P, pak vyplníte řádek 65b. Roční výše slevy činí 49 680 korun (tedy 4140 korun měsíčně).

V obou případech uveďte do prvního políčka počet měsíců, ve kterých s manželem/manželkou žijete v jedné v domácnosti. Pokud byl vašemu/vaší vyživovanému/é manželovi/manželce přiznán nárok na průkaz ZTP/P až během roku 2018, uplatníte si část slevy v měsíční výši 2070 korun na řádku 65a a část slevy v měsíční výši 4140 korun na řádku 65b – počínaje měsícem, v němž byl nárok na průkaz ZTP/P přiznán.

Pobíráte-li vy sami invalidní důchod pro invaliditu prvního nebo druhého stupně, můžete si na řádku 66 od své daně odečíst za každý měsíc pobírání důchodu slevu 210 korun, tj. za rok až 2520 korun.

Pobíráte-li invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně, můžete si na řádku 67 od své daně odečíst za každý měsíc pobírání důchodu slevu 420 korun, tj. za rok až 5040 korun.

Slevu pro invaliditu přitom můžete uplatnit i v měsících, kdy vám nárok na výplatu invalidního důchodu zanikl z důvodu nároku na důchod starobní nebo vám byla žádost o invalidní důchod zamítnuta z jiného důvodu, než že byste nebyli invalidní ve třetím stupni.

Pokud vám byl přiznán nárok na průkaz ZTP/P, můžete si na řádku 68 snížit daň o 1345 korun za každý měsíc, v němž byla podmínka přiznání nároku splněna, tj. až o 16 140 korun ročně.

Překážkou pro její uplatnění není ani to, že si uplatníte další slevu uváděnou v některém z předchozích dvou řádků.

Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2018 si však mohou sami podat nejen podnikatelé, ale i zaměstnanci, pokud si nechtějí nechat provést roční zúčtování prostřednictvím svého zaměstnavatele. V takovém případě pro ně platí stejné slevy pro zdravotně postižené jako pro samostatně výdělečně činné osoby.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.