Přidělování pomůcek zdravotně postiženým

parlament sněmovna poslanci

Zdravotnický výbor řeší stávající podmínky pro přidělování pomůcek zdravotně postiženým. Poslanecký návrh by měl rozšířit okruh lidí, kteří by o ně mohli žádat. Mezi nimi by měli být například lidé, kteří přišli o horní končetiny. Handicapovaní by po úpravě zákona mohli žádat například o peníze na získání motorového vozidla.
reportáž ČT 24

Být aktivními členy společnosti. Tomu by měla pomoci zdravotně postiženým novela zákona rozšiřující okruh lidí, kteří dosáhnou na dotaci třeba k pořízení auta.

Alena JANČÍKOVÁ, ředitelka, Česká asociace paraplegiků
Ten potenciál, že můžou pracovat, je vysoký. Ale bohužel systém neumožňuje to, aby zprostředkovával nějaké benefity, aby lidé na vozíku se vrátili do práce nebo práci našli nebo udrželi.

reportér
Postižení lidé, kteří pracují, by tak měli mít nárok na stejnou dotaci jako ti, kteří do práce nechodí. Peníze by mohly dostat i lidé s vyššími příjmy nebo širším postižením, třeba cév, kloubů nebo při onemocnění srdce.

JANČÍKOVÁ,
Podle české asociace paraplegiků je jediným měřítkem a spravedlivým měřítkem posuzování dle diagnózy žadatele.

reportér
Příspěvek na pořízení auta může dosáhnout až 200 000 Kč. Ten by nově mohli dostat nejen lidé, kteří mají postižené horní končetiny. Na jiné zvláštní pomůcky jako třeba plošiny, rampy nebo schodišťové sedačky by mohli invalidé dostat až 400 000.

Peter KOLIBA, senátor
Bylo tam asi celá řada pozměňovacích návrhů, které to samozřejmě rozšiřují, ale v tuto chvíli, abysme ten proces nezdržovali, osobně si myslím, že by bylo vhodné to výborem doporučit k přijetí.

reportér
V případě schválení pak ještě musí předlohu podepsat prezident.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.