6 nejčastějších mýtů o HPV

ilustrační foto: Flickr.com

Praha, 21.12.2020 – Bolestí v podbřišku, krvavými výtoky nebo krvácením po styku se může projevovat rakovina děložního čípku. Jde o druhý nejčastější typ rakoviny u žen a na svědomí ho má nákaza lidským papilomavirem (HPV). Kromě karcinomu děložního čípku může HPV způsobit i genitální bradavice nebo rakovinu anu u žen i mužů. S nákazou HPV se za život setká až 80 % lidí. Přesto kolem HPV infekce panuje stále řada mýtů. Vyvracíme šest nejčastějších z nich.

Mýtus 1: HPV onemocnění postihují pouze ženy

HPV virus si nevybírá a postihuje ženy i muže. U většiny lidí se nákaza HPV vůbec neprojeví, mohou ale infekci přenášet na své partnery. Lidé si často myslí, že muži jsou pouze přenašeči, ale i oni mohou onemocnět. „S nákazou HPV si stále hodně lidí spojuje především rakovinu děložního čípku. Virus ale může způsobit závažné nemoci i mužům – například rakovinu anu nebo genitální bradavice,“ říká MUDr. Ilona Hülleová, předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost ČR.

Mýtus 2: Proti HPV se mohou očkovat jen dívky

Očkovat se mohou nejen dívky, ale i chlapci. Oběma pohlavím hradí vakcinaci ve 13 letech zdravotní pojišťovny. Rodiče mohou své děti nechat očkovat u jejich dětského lékaře. Ve věku 13 let navíc vakcinaci hradí zdravotní pojišťovna. Počet HPV typů, proti kterým očkování chrání, závisí na výběru vakcíny.

Mýtus 3: Na očkování proti HPV je ve 13 letech příliš brzy

Očkování proti HPV je nejefektivnější, když se tělo s HPV viry ještě nesetkalo, a v pubertě také organismus nejlépe reaguje na látky v očkování, proto je vakcinace hrazena právě 13letým dětem. Pokud chceme děti proti nákaze HPV chránit, je potřeba očkovat s dostatečným předstihem, aby si tělo stihlo vytvořit protilátky. Nejlepší je naočkovat děti ve 13 letech, je ovšem možné se nechat naočkovat i v pozdějším věku. Účinnost vakcíny lékaři potvrdili také u žen a mužů, kteří již jsou sexuálně aktivní.

Mýtus 4: Očkování proti HPV není bezpečné

Nikdy se neprokázalo, že by vakcína proti HPV byla nebezpečná a způsobovala závažná onemocnění. Lékaři s ní celosvětově očkují své pacienty od roku 2006. Poměr přínosu HPV vakcinace k riziku sledují bezpečnostní výbory lékových agentur i Světová zdravotnická organizace (WHO) a pravidelně publikují k této otázce reporty. Vakcíny neobsahují živé viry ani jejich části, a nemohou tedy způsobit onemocnění, proti kterým očkují. Zdravý děložní čípek je předpokladem zdravého těhotenství.

Mýtus 5: HPV je nákazou promiskuitních lidí

HPV je podle WHO nejčastější sexuálně přenosnou infekcí. Nakazit se může prakticky každý, a to nejen pohlavním stykem, ale i intimním kontaktem nebo orálním sexem. „Promiskuita je sice rizikový faktor u nákazy HPV, ale je důležité si uvědomit, že se můžeme nakazit už při jednom pohlavním styku. Rozhodně nelze říct, že se jedná o nemoc promiskuitních lidí. Nákazou je ohrožený každý, kdo nedodržuje úplnou sexuální abstinenci,“ říká MUDr. Michal Mihula, vedoucí lékař Ambulance onkogynekologické prevence z Městské nemocnice Ostrava.

Mýtus 6: Když nemám příznaky, nejsem nakažený

Nebezpečí nákazy HPV spočívá právě v tom, že může být zcela bezpříznaková. Infekce se tak skrývá v těle řadu let a lidé ji nevědomky šíří mezi své sexuální partnery. Infekce ve většině případů spontánně vymizí. V některých případech od nákazy do vypuknutí nemoci například v podobě genitálních bradavic může uplynout několik měsíců. „Karcinom děložního čípku, pochvy nebo anu se v některých případech projeví za několik let,“ upozorňuje MUDr. Michal Mihula.

Tisková zpráva

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.