Náměstek MPSV dojednal sKartu bez vědomí vlády

Každý desátý Čech může být od Nového roku „podfouknutý“. Jako o podfuku se totiž o sKartě, přes kterou se měly od ledna posílat lidem sociální dávky, vyjádřil premiér Petr Nečas. Narážel na to, že sociální karta původně vůbec neměla být povinná ani se týkat až milionu lidí. „Vláda a koalice byly tímto tak trošku podfouknuty,“ řekl premiér.

Současně oznámil, že povinnost používat kartu zruší. Nově si ji pořídí jen ten, kdo bude chtít.

„Nedovedu si představit, že by byla karta povinná. Nynější koncept je možné označit za téměř mrtvý,“ řekl Nečas. Bez sKarty se podle něj neobejdou jen příjemci dávek v hmotné nouzi – a to proto, že se tyto dávky často zneužívají.

Smlouvu na sKartu podepsal na konci letošního ledna bývalý náměstek ministra práce a sociálních věcí Vladimír Šiška, který je v současné době obviněn z korupce. Podmínky vyjednal bez vědomí vlády.

O kartu se měla podle smlouvy starat Česká spořitelna, které Šiška slíbil, že se přes kartu budou vyplácet nejen sociální dávky, ale i důchody.  A to je v rozporu s koaliční smlouvou.

Smlouva s bankou se proto nyní bude měnit. Premiér se kvůli tomu již sešel s vedením České spořitelny. „Společnost má zájem na systému, který nebude budit negativní emoce u veřejnosti,“ uvedl premiér po schůzce. Banka sama však jasné stanovisko stále zveřejnit nechce.

Od projektu postupně couvá i samotné ministerstvo práce. „Karta bude dobrovolná, s panem premiérem jsme došli ke shodě,“ uvedla nová šéfka resortu Ludmila Müllerová, ačkoli ještě v pondělí povinnost u karty prosazovala. sKartu mají nyní dosud povinně matky na mateřské, vdovy, sirotci i invalidé. Zatím jich ministerstvo stačilo vydat 132 tisíc.

Dokud vláda s bankou nepodepíšou upravenou smlouvu, převzetí karty zůstane nadále povinné. Ti, kteří si kartu nevyzvednou, nedostanou žádné dávky.

Národní rada osob se zdravotním postižením, která zastavení vydávání sKaret několikrát žádala, podala v pátek trestní oznámení. A to na bývalého ministra práce Jaromíra Drábka a jeho někdejšího náměstka Vladimíra Šišku. Rada a sdružení Iuridicum Remedium oba politiky podezírají z toho, že České spořitelně neoprávněně poskytli osobní údaje příjemců dávek.

„Ministerstvo práce překročilo pravomoci, které mu ukládá zákon,“ tvrdí předseda Rady Václav Krása. Podle něj může ze zákona správu systému obstarávat jen ministerstvo, případně Česká správa sociálního zabezpečení.

Druhým důvodem pro trestní oznámení bylo Drábkovo vyjádření, kterým příjemce dávek „strašil“, že se bez sKarty k penězům nedostanou. Podobně jako v současné době nová ministryně Ludmila Müllerová. Rada za exministrovými slovy vidí trestný čin vydírání.

Drábek se k trestnímu oznámení vyjádřit odmítl. Vzkázal pouze, že k věci „nemá dostatek informací“.

invArena

1 komentář

  1. Je zajímavé, že náš slavný pan premiér ale pro sKartu hlasoval, tak že by si neprostudoval, o čem hlasuje? :-)

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.