Hledají s nevidomými cestu ve tmě. V soutěži vodicích psů rozhodovala sehranost

foto: FreeImages.com

Je pátek třináctého a v Blansku se schyluje k soutěži. Pověstný smolný den však nikoho neděsí, tato soutěž totiž není o štěstí, ale o dovednostech. Osmnáctý ročník soutěže vodicích psů Cesta ve tmě ovládl ulice Blanska. Děkujeme panu Milanu Dvořákovi za text a paní Renatě Hasilové za fotografie.

Škola pro výcvik vodicích psů v Brně společně se spolkem VODICÍ PES a oblastní odbočkou SONS Blansko uspořádali již osmnáctý ročník soutěže vodicích psů. Akce odstartovala o půl desáté ráno na náměstí Svobody v prostorách parku před Městským úřadem.

Soutěžícími byli těžce zrakově postižení lidé a jejich čtyřnozí vodicí společníci. Klání bylo rozdělené na dvě části, a sice na takzvanou frekvenci, která spočívá v absolvování předem stanovené trasy a cviky poslušnosti.

Při frekvenci jde dvojice (nevidomý a vodicí pes) po učené trase, rozhodčí, kteří je následují hodnotí souhru dvojice a přesnost společné práce. Rozhodčí pak práci dvojice bodují. Kdo dostal nejvíce bodů z frekvence i cviků poslušnosti, vyhrál.

Trasa vedla přes náměstí Republiky až k hotelu Dukla a pak nazpátek na náměstí. Další trasa vedla od náměstí Republiky na ulici Dvorskou a zpátky přes ulici Žalkovského.

Po třetí hodině se soutěžící dočkali vyhodnocení soutěže. První místo získala Helenka Hadlerová s fenkou Šarlotkou, druhý místo patřilo Milanu Melicharovi a jeho psovi Wittovi a třetí byla Petra Šulcová se psem Natanem.

První tři místa vyhrály pohár, ale zkrátka nepřišel nikdo. Pro čtyřnohé vítěze i další soutěžící měli pořadatelé spoustu pamlsků a drobnosti, které ocenili i páníčci.

Mezi soutěžícími vodicími psy byli labradorští retrieveři, zlatí retrieveři, flat coated retrieveři, němečtí ovčáci, doldendoodles a královští pudlové.

Milan Dvořák

Škola pro výcvik vodicích psů

Blanenský deník

https://blanensky.denik.cz/

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.