Těžce postižený Vašík z Jiříkova potřebuje rehabilitace. Pomůže mu sbírka

illustrator foto: g-point / stock.xchng

Čtyřletého Vašíka Šulce z Jiříkova postihlo už jako miminko mnoho diagnóz. Nechodí, díky intenzivním rehabilitacím v neurorehabilitačním centru Sarema v Liberci ale začíná lézt. Aby mohl v terapii pokračovat a dělat tak další pokroky, mohou jej podpořit lidé ve sbírce.

Vašíkův start do života nebyl vůbec lehký. Jeho maminka v těhotenství prodělala dva epileptické záchvaty, chlapec se narodil předčasně akutním císařským řezem. Byl malinký, vše ale nasvědčovalo tomu, že je jinak v pořádku. Rostl, jedl, otáčel se na bříško. Zvrat ale přišel po očkování. Vašík se přestal otáčet a měl silný třes v rukou i nohou.

„V sedmi měsících nás poslali na vyšetření k neurologovi, pak následoval screening, magnetická rezonance, genetika a přicházely samé špatné zprávy. Vašíkova diagnóza zněla vývojová encefalopatie s epilepsií, těžká mentální retardace, autistické rysy, hypotonie,“ uvedla Vašíkova maminka.

Chlapec dělá díky rehabilitacím v lázních, a především péči na neurorehabilitační klinice Sarema, pokroky. „Je vidět, jak moc pravidelné rehabilitace Vašíkovi pomáhají, nejsou ale, bohužel, hrazeny zdravotními pojišťovnami, a pokud má jeho vývoj postupovat k dalším dovednostem, je třeba v intenzivní terapii pokračovat,“ vysvětlila fyzioterapeutka Tereza Valíková.

Vašíkova maminka se ve spolupráci s klinikou obrátila na veřejnou platformu Donio s prosbou o pomoc.

Jitka Vepřovská

Žatecký deník

https://zatecky.denik.cz/

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.