Charitativní běh Těšínská osmička bude v neděli 11. června

běh Těšínská osmička

NADACE AGEL očekává za měsíc účastnický rekord: na startu i Oceláři, Krpálek a Petráček. Za měsíc, v neděli 11. června dopoledne, startuje u nemocnice AGEL v Třinci Podlesí pátý ročník 8kilometrového charitativního běhu Těšínská osmička. Dosud se již zaregistrovalo 286 běžců z celkové kapacity 500 míst, což napovídá, že bude překonán dosavadní účastnický rekord. Díky tomu bude vybrána i nejvyšší suma startovného, která bude v plné výši rozdělena dvěma handicapovaným těžce nemocným dětem Karolině a Patrikovi. Během uplynulých ročníků již bylo potřebným z regionu rozděleno díky startovnému účastníků přes čtvrt milionu korun.

Souboj Davida s Goliášem

Již podruhé se na trať vypraví dvojnásobný olympijský vítěz v judu Lukáš Krpálek. Letos mu bude soupeřem jeho kamarád a vítěz paralympijských her v Riu, kde i Lukáš získal svou první zlatou olympijskou, plavec Arnošt Petráček. „NADACE AGEL od loňského roku podporuje Arnoštovu sportovní přípravu, a tak jsem rádi, že se představí na speciálním kole na trati z Třince do Těšína. Jeho kamarádský souboj s Lukášem Krpálkem bude jedním z vrcholů nadcházející akce,“ uvedla ředitelka NADACE AGEL Veronika Dostálová.

Pohár v cíli, Oceláři na trati

Stejně jako vloni bude pokračovat spolupráce s mistrovským celkem HC Oceláři Třinec, kteří v cíli v parku Adama Sikory v Českém Těšíně vystaví pohár pro vítěze Extraligy, hráči vítězného celku připraví autogramiádu a někteří se letos poprvé postaví i na start. Již vloni jsme se hecovali, když jsem běžel jenom já a pak je potkal v cíli. Říkal jsem, že si s nimi rád zatrénuji na ledě, když letos někdo poběží, což stále platí. Hokejku mám připravenou. A když jsem v dubnu viděl, jak Zdeno Chára nedávnou uběhl v Bostonu celý maraton hluboko pod čtyři hodiny, tak jsem jim vzkázal, že už žádná výmluva pro 8kilometrový běh neexistuje,“smál se Lukáš Krpálek.

Lukáš Krpálek na běhu Těšínská osmička

Běh pro děti v cíli a doplňkový program

Novinkou pátého ročníku je nesoutěžní běh pro děti, které by ještě nezvládly celou trať hlavního závodu. V parku Adama Sikory v Českém Těšíně pro ně budou připraveny nesoutěžní běhy a medaile pro každého účastníka. „Chtěli jsme připravit závody i pro děti, které doprovázely závodící rodiče, a jen na ně čekaly v cíli, až doběhnou. Přitom okruhy v těšínském parku připomínají atletický stadion, tak toho využijeme a dáme možnost závodit všem, kteří ujdou alespoň 50 metrů. Medaile budou pochopitelně i letos připraveny pro všechny účastníky hlavního závodu,“ doplnila ředitelka nadace i závodu Bc. Veronika Dostálová. Registrace dětí předem není nutná, stačí přijít v neděli 11. června ve sportovním do parku Adama Sikory v Českém Těšíne.

Doprovodný program v cíli nabídne také nabídku bezplatných vyšetření – měření tlaku, pulsu, saturace, ale také nácvik správného samovyšetření prsou pro prevenci rakoviny. Lidé si budou moci vyzkoušet resuscitaci a pro děti bude připravena také řada interaktivních úkolů.

Komu poputuje výtěžek z běhu Těšínská osmička letos

Registrace dospělých je otevřena na stránkách závodu: beh.agel.cz, když přihlášení do 20. května zaplatí 400 korun a mají u prezentace garantované i funkční účastnické triko. „Dohromady jsme již od roku 2017, kdy se Těšínská osmička konala poprvé, získali 269 900 korun. Z výtěžku jsme v jednotlivých letech podpořili jednak 21letého reprezentanta České republiky v boccie, který trpí od narození dětskou mozkovou obrnou. Dva ročníky po sobě jsme obdarovali českotěšínské středisko Lýdie, které poskytuje sociálně aktivizační služby dětem a mladým dospělým se zdravotním postižením a v loňském roce jsme věnovali příspěvek na rehabilitace třem malým holčičkám se zdravotním znevýhodněním,“ uvedla ředitelka NADACE AGEL Bc. Veronika Dostálová.

Karolína, 15 let

Karolína vyrůstá se svým bratrem v péči prarodičů. Její základní onemocnění je svalová dystrofie. S tímto souvisí také další zdravotní problémy. Kája je sledována na neurologii, ortopedii, kardiologii a plicním oddělení. Především musí pravidelně a intenzivně rehabilitovat. Nově absolvuje též kardioplicní rehabilitaci, kvůli zhoršenému dýchání. V tuto chvíli je Karolína po velké operaci stehenní kosti kvůli korekci sedu. Nyní se zotavuje v lázních v Klimkovicích. Přes těžké onemocnění je stále pozitivně naladěna. Miluje tanec. V roce 2019 se úspěšně se svou taneční kamarádkou účastnila soutěže Československo má talent. Účastnily se mnoha dalších tanečních i mezinárodních soutěží. Na ZUŠ studuje hru na zobcovou flétnu a elektronické varhany. Při ZUŠ se též věnuje výtvarné tvorbě. Kája je nyní v 9.třídě a po prázdninách bude studovat v Jedličkově ústavu v Praze. Pobyt v JÚS je finančně velmi nákladný, ale prarodiče věří, že Karolína tam bude šťastná a uplatní své nadání. Výtěžek z běhu bude použit na úhradu elektrického vozíku, který není zcela hrazen zdravotní pojišťovnou.

Výtěžek z letošní Těšínské osmičky poputuje také na podporu 15leté Karoliny

Patrik, 13 let

Patrikovi byl v jednom roce věku diagnostikován vzácný Costello syndrom. Má za sebou mnoho zdravotních komplikací a trápení (rakovinu močového měchýře, oboustranné ureterostomie, operaci srdce, 6 ortopedických operací a mnoho dalších, kvůli kterým bere několikrát denně spousty léků). Ve svém věku nemluví a nechodí, zvládne se pohybovat pouze po čtyřech a krátkou chůzi zvládne jen s dopomocí druhé osoby anebo chodítka. Velmi mu však pomáhají pravidelné rehabilitace, díky kterým se po malých krůčcích dostává dál. Výtěžek z charitativního běhu Těšínská osmička NADACE AGEL by rodina použila na úhradu dalších rehabilitací v Neurorehabilitačním středisku ARCADA Ostrava. Tyto zatím nejsou hrazeny z veřejného zdravotníhopojištění.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.