Půjčují pomůcky zdarma

Invalidní vozíky, chodítka nebo polohovací lůžka. Pomůcky, které si mohou lidé z Brna a okolí nově zdarma půjčit díky jedné z neziskových organizací. Půjčovnu otevřela v Židenicích. Sloužit by měla lidem s handicapem anebo sníženou pohyblivostí, kteří si koupi podobného vybavení nemůžou dovolit. Reportáž ČT

redaktorka
Už jen vstát ze židle je pro třiaosmdesátiletou Olgu Říhovou obtížné. Po mrtvici, kterou prodělala před devíti lety, má totiž levou stranu těla nepohyblivou.

Olga ŘÍHOVÁ, důchodkyně po mrtvici
Po bytě se přemisťuju s tím chodítkem a jinak chodím teda jako taky o berlích, v noci třeba, když jdu na záchod, ale to mi trvá dost dlouho.

redaktorka
Přesun k lékaři byl pro paní Olgu i jejího syna Martina, který se o maminku stará delší dobu, náročný. Pan Martin pak potřebu invalidního vozíku zmínil před kamarádem, který doporučil půjčovnu.

Martin ŘÍHA, syn Olgy Říhové
Ani jsem nečekal, že do dvou dnů se prostě ozvou dobří lidé. Jsem strašně vděčnej, protože nám to hodně pomůže. Jako těch peněz dneska taky není nazbyt a dostupnost tady těch prostředků je omezená.

redaktorka
Zpoplatněný je v půjčovně pomůcek Generace Care pouze dovoz a případná montáž větších kusů nábytku.

Elvíra PATÁKOVÁ, ředitelka pečovatelské služby, Generace Care
Polohovací lůžko, chodítka, toaletní křeslo, oxygenátor, zvedák, je jako spousta věcí, který se dá půjčit, abyste mohli doma zvládnout tu pooperační péči anebo péči o toho seniora.

redaktorka
Kromě samotného zapůjčení vybavení provozuje organizace taky poradenské a výcvikové centrum. Takže zvládne člověka, který péči potřebnému poskytuje, zaškolit tak, aby pomůcky zvládl efektivně používat. Podobnou službu nabízí nejen v Brně, ale i celém kraji taky další neziskové organizace nebo třeba některé vybrané domovy pro seniory. Ve většině případů ale lidé musí za půjčení vybavení platit.

moderátorka
A právě Elvíra Patáková, ředitelka Generace Care, je naším dalším hostem. Hezký večer přeji.
Paní Patáková, tak jak velký zájem je právě o tenhle projekt, o kterém jsme teď slyšeli?

Elvíra PATÁKOVÁ, ředitelka pečovatelské služby, Generace Care
Musím říct, že po vaší reportáži je projekt rozjetý a ozývají se lidé z celé jižní Moravy, Brna i Brněnska. Řešíme s nimi tu tíživou sociální situaci, kdy si ty pomůcky můžou zapůjčit zdarma.

moderátorka
Proč jste se rozhodli vlastně do tohoto projektu jít?

Elvíra PATÁKOVÁ,
Já jsem nad tím hodně dlouho přemýšlela, protože půjčoven kompenzačních pomůcek, troufám si říct, že po Brně je docela hodně, ale když byl covid, kdy opravdu ti lidé nemohli nikam, viděli jsme zavřené restaurace, byli ti lidé někteří bez práce, tak jsme říkali, že pojďme to zkusit těm rodinám pomoct, ti, kteří se starají o toho seniora a nemají vlastně na to finance. A hlavně je to i tím, že vyřízení třeba příspěvku na péči trvá delší dobu, než je obvyklé. Takže proto jsme do toho chtěli jít.

moderátorka
Vy jste v té první odpovědi říkala, že řešíte právě s lidmi, kteří mají zájem o to, půjčit si u vás tedy nějaké ty kompenzační pomůcky, co všechno vlastně s nimi musíte řešit? Komu je můžete půjčit, musí splňovat nějaké konkrétní podmínky?

Elvíra PATÁKOVÁ,
Při půjčení té kompenzační pomůcky tak, aby byla zdarma, se snažíme udělat sociální šetření a zjišťujeme, jak na tom ten klient je. Popřípadě ta rodina, kde pobývá. Což znamená, že uděláme sociální šetření, zjistíme třeba, jakou mají výši důchodů, jestli mají příspěvek na péči, pokud nemají, tak pomůžeme s vyřízením, snažíme se, aby ty pomůcky měli třeba, dejme tomu, na kratší dobu, pokud mají nárok třeba na předepsání od praktického lékaře, anebo jim zkusíme vyřídit příspěvek na zvláštní pomůcku.

moderátorka
Nakolik obecně vyjde tedy pořízení těch nejběžnějších kompenzačních pomůcek, které lidi, kteří jsou jednoduše nepohybliví, potřebují?

Elvíra PATÁKOVÁ,
Například polohovací postel se dá koupit i od 20 000 nová, repasovaná, dejme tomu, od 10 000, invalidní vozík od 3 500, zvedák, který jsme viděli v reportáži, od 20, 25 000. Jsou to tisícové položky, například třeba ale chodítko pořídíte od 800 Kč. Je to spíš ale i výrobce od výrobce, není to o tom, že by ta cena byla jednotná. Musí se hledat.

moderátorka
Možná tedy pro představu, jaké kompenzační pomůcky jsou právě ty základní, bez kterých se jednoduše ten nepohyblivý člověk neobejde? Jsou to ty, co jste teď vyjmenovala, nebo do toho patří ještě něco, co by bylo dobré jednoduše mít doma?

Elvíra PATÁKOVÁ,
Za mě záleží individuálně na každém tom klientovi. Pokud klient se vrací z nemocnice, je nepohyblivý, za mě stoprocentně polohovací lůžko, které pomůže s tou obsluhou, třeba s podáním jídla, s podáním pití, s hygienou, pokud už třeba chce se dostat ven, invalidní vozík, a pokud už rehabilitace začíná, je chodící, takže nějaké chodítko nízké, vysoké tak, aby se s tím člověkem dalo manipulovat a dostal se i ven a nebyl zavřený jenom mezi čtyřma stěnama.

moderátorka
Jaké vy máte jednoduše kapacity na to, kolika lidem může vaše půjčovna pomoci? Protože předpokládám, že vaše zásoby asi taky nejsou nekonečné.

Elvíra PATÁKOVÁ,
Nejsou, ale budeme se snažit je rozšiřovat. Takže my, pokud máme klienta, který náhle zemřel nebo už ty pomůcky nepotřebuje, snažíme se je odkoupit a mít jako třeba další v zásobě. Ale momentálně máme ještě ve skladech co nabídnout.

moderátorka
Jestli se nemýlím, tak vy jste v tom rozhovoru říkala, že ta doba, na kterou se to nejdéle dá půjčit, je jeden rok, ale v průměru čekáte jaké vytížení?

Elvíra PATÁKOVÁ,
Nedokážu odhadnout. Opravdu my jsme s tím v začátcích, takže nedokážu vám na tohle moc odpovědět. Ale budeme se snažit, aby ten projekt pokračoval i po tom roce.

moderátorka
Možná, když se podíváme obecně na tu péči právě o nepohyblivé seniory, jaké je potřeba udělat možná doma i úpravy bytu tak, aby jednoduše ten člověk měl co nejjednodušší život?

Elvíra PATÁKOVÁ,
První, co mě napadá, prahy. Pokud máte doma prahy, s invalidním vozíkem je to velmi špatná manipulace. Pak například můžete zažádat o úpravu koupelny a třeba z vany udělat sprchový kout, dále jsou to schodolezy, různé rampy na invalidní vozíky, je toho poměrně hodně.

moderátorka
Dá se možná takhle jedním výpočtem říct, na kolik to vyjde, taková přestavba bytu i se všemi tedy těmi pomůckami?

Elvíra PATÁKOVÁ,
Popravdě, v životě jsem to nepočítala, ale v desítkách tisíc.

moderátorka
Vy jste říkala, že těm klientům, kteří se přihlásí o to, že u vás chtějí tedy půjčit nějakou tu kompenzační pomůcku, se snažíte udělat různé šetření, snažíte se třeba i vyřídit jim nějaké příspěvky, na jaké příspěvky senioři v takovémto stavu anebo možná i ti pečující dosáhnou?

PATÁKOVÁ,
Pečující na příspěvky nárok nemají. Vždycky je to o tom klientovi. Klient má nárok na příspěvek na péči, který se vyřizuje na úřadě práce, pak má možnost si vyřídit příspěvek na zvláštní pomůcku, což jsou třeba schodolezy, rampa, různě úpravy bytu, to je příspěvek na zvláštní pomůcku taky na úřadě práce a dále může od praktického ortopeda nebo neurologa si zažádat o polohovací postel, invalidní vozík, ale je to opravdu vždycky individuálně na tom klientovi a snažíme se poradit a pomoct, popřípadě ty žádosti i podat.

Vendula POKORNÁ, moderátorka
Vy jste už několikrát zmínila tedy ten schodolez, tak já možná přejdu na jednu diváckou otázku: Dobrý den, zaslechla jsem u lékaře, že je možnost získat příspěvek na schodolez. Teď zvažujeme, že rodičům něco takového koupíme. Je to tedy pravda? Kde můžeme o peníze zažádat a co je pak lepší, schodolez, anebo plošina?

Elvíra PATÁKOVÁ,
Nedokážu říct, jak to u nich vypadá, jestli tam mají jako více schodů, bydlí v paneláku bez výtahu nebo mají třeba jenom čtyři schody k rodinnému domu. Tam je na to se podívat trošku z hlediska i toho stavebního, jak to tam je uzpůsobené. O tyhle pomůcky můžou zažádat, je to příspěvek na zvláštní pomůcku, žádá se na úřadě práce, záleží ještě, jak je ta pomůcka drahá, pokud je to do 10 000, tam si myslím, že to úřad práce proplatí všechno, nad 10 000 je tam spoluúčast.

moderátorka
Jak obecně náročné je právě tyto příspěvky vyřídit? Protože vy jste jich vyjmenovala hned několik, tak jak velké je s tím v uvozovkách papírování? Zvládne to možná každý člověk sám?

Elvíra PATÁKOVÁ,
Příspěvek na péči, troufám si říct, že to zvládnou, pokud ne, tak se můžou obrátit na sociálního pracovníka, ať už ve svém městě, ve své obci, nebo na jakoukoliv neziskovou organizaci. Je to poradenství, který se poskytuje. Příspěvek na zvláštní pomůcku, tam je dobré se obrátit na úřad práce, kde s tím mají větší zkušenosti a řeknou, co je ještě třeba potřeba dodat, ale není problém se obrátit i na nás, a příspěvek nebo napsání toho lůžka či invalidního vozíku od praktického lékaře, tam s tím dokážeme taky poradit. Jako opravdu záleží na tom, s čím se ten člověk léčí a co zrovna teď bude potřebovat.

moderátorka
díky a přejeme hezký večer do Brna.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.