Skopeček: Tvrdit, že jsme penzisty okradli, je populismus na úrovni šmejdů

Jan Skopeček

Poslanecká sněmovna schválila vládní návrh zpřísňující pravidla odchodu do předčasného důchodu a zpomalující řádné valorizace penzí. Aby návrh prošel, musí ho teď schválit senát a podepsat prezident Petr Pavel. Proti návrhu však brojí opoziční hnutí ANO. Oznámilo, že v případě schválení se obrátí na Ústavní soud. Je schválení návrhu krokem správným směrem a jak ovlivní současné i budoucí důchodce? Poslanec Jan Skopeček je hostem DVTV, dobrý den.

DVTV – Drtinová Veselovský

Daniela Písařovicová, moderátorka
Nastolili v Česku totalitu?

Jan Skopeček, poslanec /ODS/
Nevím, nejsem si toho vědom. My v Poslanecké sněmovně standardně projednáváme legislativu, co je novum oproti předcházejícím poslaneckým sněmovnám, tak je, že opozice u celé řady zákonů se snaží oddálit to hlasování. Když my odhlasujeme například jako dneska, že se teda pevně bude hlasovat ve 12.30, tak si stěžují, že nechceme diskutovat, přičemž minulý pátek, kdy my jsme chtěli diskutovat, aby se ten zákon už dostal do senátu, tak paní předsedkyně Schillerová spolu s klubem SPD vetovali projednávání odpoledního bloku nebo zablokovali prostě odpolední jednání a dneska si stěžují, že mají málo času, tak je to takové zvláštní. Činí z toho, jak sláma z bod to, že jim o žádnou diskuzi a věcnou debatu projednávání třeba jejich alternativních návrhů nejde, že je to jenom cesta, jak…

Daniela Písařovicová, moderátorka
Protože přece jenom, když šéf poslanců TOP 09 Jan Jakob prosadí pevnou část hlasování ohledně návrhu na půl jednou odpoledne, zároveň se ustanoví, že každý může promluvit dvakrát po 10 minutách, není to jisté omezování parlamentní diskuze?

Jan Skopeček, poslanec /ODS/
Tak omezování parlamentní diskuze to je, ale to omezování nenastalo v první minutě projednávání tohoto legislativního návrhu. K tomu bylo přistoupeno poté, co tento zákon projednáváme už několikátý jednací den v Poslanecké sněmovně a ty jednací dny mají vždycky stejný scénář. Ráno se zvedne pan předseda hnutí ANO s přednostním právem a dvě hodiny mluví, následuje pan předseda SPD Okamura, dvě hodiny mluví a na standardní poslance se skoro ani nedostává. Takto se to opakuje každý jednací den, přičemž ve chvíli, kdy třeba ve středu přejdeme tu čtrnáctou hodinu, do které se podle jednacího řádu smí hlasovat ve třetím čtení, tak je zřejmé, že prostě ten den už to neprojednáme. Čili já rozumím tomu, že opozice má mít a je jako zcela zřejmé, prostor pro to, aby řekla své výhrady, ale když tady tímto způsobem jako je bráněno tomu, abysme se vůbec k tomu hlasování dostali. Já jsem přesvědčen, že vystoupí-li poslanec třeba k nějakému zákonu, má k němu výhrady, že mu nějaký časový limit stačí, ale když vystupují opakovaně předsedové těch politických stran třeba na dvě hodiny, přičemž když si poslechnete ty dvě hodiny, tak co se týče důchodů, tak je tam o nich jenom minimální část těch jejich projevů, tak je přece zřejmé, že tady o věc nejde, že je to jenom pouhé zdržování.

Daniela Písařovicová, moderátorka
A to takhle má ustanovit koalice, vám už o nic nejde, vy tady jenom zdržujete, to znamená, že my vám takhle usekáme časy, kdy vůbec můžete mluvit a vlastně vy, co jste měli říct, to jste řekli?

Jan Skopeček, poslanec /ODS/
Ne, ne.

Daniela Písařovicová, moderátorka
Podle čeho…

Jan Skopeček, poslanec /ODS/
Je to o nějaké citlivosti. Koneckonců i Ústavní soud vlastně při projednávání jiných stížnosti opozice na projednávání pandemického zákona konstatoval, že čas, který tehdy opozice měla, byl dostatečný a že používání obstrukcí je legitimní, ale do určité míry, že jako je tu právo opozice říkat své názory, říkat své protiargumenty, kritizovat ty vládní návrhy, o tom žádná, tak ale i ten Ústavní soud řekl, že je tu i právo politické většiny demokraticky zvolené, aby prosadila svou, to znamená, abysme se vůbec dostali k hlasování. A my, kdybychom nepřistoupili k tomu, že dneska budeme hlasovat v pevný čas, tak zase dneska dojde do druhé hodiny, nebude se hlasovat, přijde další jednací den a co by se stalo v pátek? Zase vystoupí pan předseda Babiš, vystoupí pan předseda Okamura, čtyři hodiny z jednacího dne jenom na jejich projevy…

Daniela Písařovicová, moderátorka
Není to ale přece jenom klasické politické jednání? Vy jste v roce 2016, když se projednávalo EET, taky obstruovali. Je pak na místě něco opozici vyčítat?

Jan Skopeček, poslanec /ODS/
Ne, já v žádném případě opozici obstrukce nevyčítám.

Daniela Písařovicová, moderátorka
Ale zároveň jste je usměrnili tak, abyste si dosáhli své.

Jan Skopeček, poslanec /ODS/
Vždycky jde jenom o tu míru, a když si srovnáte počet hodin, kolik bylo pro obstruováno a pro zdržováno v tomto volebním období a kolik bylo pro obstruováno v tom předchozím, tak je zcela zřejmé, že v tom minulém volebním období to byla mimořádná věc u dvou, u třech legislativních norem. Tady, když se podíváme od začátku volebního období, tak je to u každého, v uvozovkách, nadneseně to říkám, každého druhého zákona.

Daniela Písařovicová, moderátorka
Další věc, kterou vám opoziční poslanci vytýkají, je fakt, že okrádáte důchodce. Okrádáte je?

Jan Skopeček, poslanec /ODS/
Já myslím, že jestli rozumíme slovo krádeže, někdo jde a někomu něco bez jeho vědomí vezme a obohatí se na jeho úkor, tak to v žádném případě neděláme. Koneckonců, když se podíváme na vývoj penzijních výdajů, tak jenom za polovinu tohoto roku vzrostly meziročně výdaje v penzijním systému o 50 miliard, meziročně jenom za první polovinu tohoto roku se rozpustilo v penzijním systému o 50 miliard korun více než v první polovině loňského roku. Z toho je zřejmé, že důchodce neokrádáme, ale naopak do toho systému plyne víc peněz. To, co my děláme, je úprava valorizace, úprava parametrů toho systému tak, aby ten systém přežil, protože ten systém je financován průběžně a je zřejmé, že z hlediska demografického trendu, kdy ubývá počet ekonomicky aktivních lidí a přibývá tedy těch, kteří ty důchody platí a přibývá penzistů, tedy těch, kteří důchody pobírají, tak je to poměrně jednoduchá rovnice, jednoduchá trojčlenka a je zřejmé, že pokud se s tím něco nestane, tak na důchody bude příští měsíc, za rok, za dva, to ano, to nehrozí žádný kolaps, ale pro generaci dnešních třicátníků a čtyřicátníků už by ten stát důchody nedokázal na nějaké slušné úrovni, na základě které by byli schopni přežít.

Daniela Písařovicová, moderátorka
Jestli vy šetříte vlastně na správném místě? Jestli nejsou penzisté vlastně tou nejzranitelnější skupinou obyvatel a na nic jiného než na peníze od státu si nesáhnou?

Jan Skopeček, poslanec /ODS/
Já myslím, že když se ta diskuze otevře o úsporách, tak každý je zranitelnou skupinou, jsou zranitelnou skupinou zdravotníci, učitelé, kterým se má přidávat, když se mluví o úsporách, tak všichni kývají na to, že úspory jsou potřeba, a když se dostaneme k té konkrétní položce, tak už je to větší problém. Penzisté bezesporu jsou skupinou, ke které je potřeba přistupovat odpovědně, ke které je potřeba přistupovat se sociálním cítěním, ale to neznamená, že ten systém necháme běžet na trajektorii, kdy je zcela zřejmé, že míří z útesu a že budeme pár let tancovat v uvozovkách na Titaniku, ale necháme tu loď potápět.

Daniela Písařovicová, moderátorka
Tak já vám s dovolením, pane poslanče, ukážu jeden nadpis: „Na hranici chudoby žije půl milionu seniorů. Ohrožují je mimo jiné i rostoucí ceny energií.“ Tady tenhle ten fakt jste vzali v potaz v momentě, kdy jste rozhodovali o tom, že v současné době valorizace nebude o inflaci a o polovinu růstu reálných mezd, ale od příštího roku, to jste právě rozhodli, by to mělo být o růst cen pro domácnosti důchodců a o třetinu růstu reálně?

Jan Skopeček, poslanec /ODS/
Já bych si vybral zase jiné titulky. Je třeba faktem, že z titulu toho, že valorizace kopírují inflaci, tak vlastně v posledních letech nebo v posledních měsících té vysoké inflace byli důchodci jedinou sociální skupinou, které nepoklesly reálné příjmy. Když se podíváme na zaměstnance, když se podíváme na příjemce jiných sociálních dávek, tak všem vlastně inflace kus těch jejich příjmů ubrala, to znamená, že jejich reálné příjmy klesaly. Jediní důchodci díky tomu valorizačnímu mechanismu zůstali na svém. Jejich reálné příjmy se nezmenšily. Je to jediná…

Daniela Písařovicová, moderátorka
Že jsou na tom vlastně ještě dobře z vašeho pohledu?

Jan Skopeček, poslanec /ODS/
V relativním srovnání s ostatními skupinami obyvatel ve smyslu toho, komu kolik ubírá inflace, byli senioři jedinou sociální skupinou, které ty valorizace zajistily, to, že jim byla plně nahrazena inflace, která naopak zaměstnancům a pobíratelům jiných sociálních dávek, například lidem, kteří berou rodičovský příspěvek, těm samozřejmě nic takového, není tam žádný mechanismus, který by jim v uvozovkách tu vysokou inflaci vyrovnal.

Daniela Písařovicová, moderátorka
Jak je tedy možné, když se mají takto dobře, dávám to do uvozovek…

Jan Skopeček, poslanec /ODS/
Já neříkám, že se penzisté mají dobře.

Daniela Písařovicová, moderátorka
Že půl milionu z nich jich žije na hranici chudoby?

Jan Skopeček, poslanec /ODS/
Já neříkám, že se penzisté mají nějakým způsobem luxusně. Myslím si, že zejména penzisté, kteří žijí v domácnosti sami, nejsou dva, tak to jednoduché nemají. O tom žádná. Já jenom říkám, že v relativním srovnání prostě penzistům se nic nesebralo ve smyslu krádeže, tak jak o tom mluví opozice, to považuju za naprosto šílený termín, který prostě neodpovídá realitě a je to spíš populistická snaha na úrovni šmejdů, který nabízejí penzistům hrnce. Je to strašení této skupiny, prostě penzisté v minulém roce dostali tři valorizace penzí. Jednu standardní, dvě mimořádné, prostě jim ten růst inflace /nesrozumitelné/.

Daniela Písařovicová, moderátorka
Na ty mimořádné už jste taky sáhli?

Jan Skopeček, poslanec /ODS/
Na to jsme museli sáhnout, protože ten valorizační mechanismus samozřejmě byl připravován v období, kdy inflační cíl byl kolem 2 %, inflace se pohybovala v jednociferných číslech kolem 2 % a je zřejmé, že ten valorizační mechanismus nemůže přežít dvojcifernou inflaci, která se stala v České republice velkou potíží, ale ta by se ještě dala přežít, jak říkám, já věřím, že s inflací si dokážeme v následujících měsících či letech poradit a vrátí se zpátky na svoji úroveň, takže to by ještě ten penzijní systém přežil, ale co nepřežije, tak je ten demografický trend a to, že zkrátka stále méně lidí bude vydělávat na stále větší počet důchodců.

Daniela Písařovicová, moderátorka
Další věc, předčasný důchod má být možný tři roky před dosažením důchodového věku místo dosavadních pěti let. Proč je za vás posunutí této hranice tak důležité?

Jan Skopeček, poslanec /ODS/
Protože v České republice je poměrně vysoké procento mimořádných důchodů nebo těch, kteří odchází do důchodu předčasně dříve, než to zákon stanovuje. Těch předčasně vyplácených důchodů je kolem 30 % na všech těch starobních penzích, což je problém, protože samozřejmě čím dříve ten penzista nebo ten starší člověk odchází do důchodu, tak jednak klesá příjem toho penzijního systému a na straně druhé samozřejmě ten penzijní systém musí vydávat více peněz na ty důchody, takže aby ta bilance byla nějakým způsobem zachovaná, jenom připomenu, že za polovinu tohoto roku jsme v penzijním účtu na úrovni -40 miliard korun, za celý rok pravděpodobně výdaje penzijního systému budou vyšší o 80 miliard korun, než jsou příjmy. V loňském roce ten výsledek byl deficit -20 miliard korun, takže ve chvíli, kdybychom v uvozovkách motivovali starší lidi, aby odcházeli do penze předčasně, tak samozřejmě by se ten schodek prohluboval.

Daniela Písařovicová, moderátorka
Což už se dělo, protože loni na podzim Ministerstvo práce a sociálních věcí pod vedením Mariana Jurečky doporučovalo, ať jdou lidé naopak do předčasného důchodu, protože to díky valorizaci vychází lépe, tak je to trošku v rozporu, že teď přicházíte s touto změnou a ještě před rokem byla situace úplně jiná a ministrpráce razil tuhle tu teorii.

Jan Skopeček, poslanec /ODS/
Já myslím, že jí nerazil, že to byla shoda okolností daná nebo ne shoda okolností, ale právě ta vysoká inflace způsobila to, že ten výpočet byl výhodnější pro lidi, kteří odejdou dříve do toho důchodu než později. Byla to systematická chyba. Myslím, že ta úprava, kterou dneska projednáváme, respektive, kterou jsme dneska schválili, reagovala právě i na tu věc, že není normální, aby se vyplatilo odcházet do penze dříve, než jak stanovuje standardně…

Daniela Písařovicová, moderátorka
No, a jak byste to vysvětlil tedy člověku, který má pět let před penzí a vlastně tohoto kroku chtěl využít, a vy mu to najednou teď změníte ze dne na den. S ničím takovým nepočítal.

Jan Skopeček, poslanec /ODS/
Ze dne na den to nezměníme. Má to nějaký legislativní proces, má to nějakou účinnost a ta odpověď je jednoduchá. Prostě navíc on do té penze samozřejmě odejít může s nějakým krácením toho důchodu, ale to zpřísnění je tam stále logické. Těm lidem je potřeba ukázat ten účet penzijního systému -80 miliard letos, -20 miliard loni, pokud to půjde takhle dál a bylo by více podobných penzistů, kteří budou dříve odcházet do důchodu, než na jaký mají nárok ten termín, tak to bude tento systém dostávat do stále větších deficitů a já myslím, že chceme jako žít v zemi, která dokáže garantovat důchody nejenom stávajícím důchodcům, nebo nejenom těm, kteří chtějí třeba odejít předčasně do důchodu v letošním roce, ale že chceme stát, který dokáže garantovat penze a důchody i generacím, kterým je třeba dneska 30 nebo 40.

Daniela Písařovicová, moderátorka
No, ministrpráce a sociálních věcí Marian Jurečka na dotaz iDNES.cz řekl, že je třeba právě, aby dnešní mladá generace převzala větší míru odpovědnosti za to, jakou budou mít jednou životní úroveň, až půjdou do penze, a nespoléhala se jen na penzi, kterou získá od státu. Tyto změny, které jste ale schválili, se dotknou současných penzistů a ty někdo nevaroval, je to na ně fér?

Jan Skopeček, poslanec /ODS/
Fér, nefér, prostě stát může vydávat výdaje, penze, které si může ekonomicky dovolit. Kdybychom byli skvěle prosperující zemí, rostlo nám daňové inkaso, neměli jsme deficity veřejných financí, tak je bezesporu možné se rozhodnout politicky, že stávajícím důchodcům třeba přidáme ještě víc, ale my nežijeme v nějak dramaticky rostoucí ekonomice. Pro letošní rok se mimochodem očekává stagnace, deficity veřejných financí máme i bez toho deficitu v penzijním účtu, takže tato země nehospodaří dobře, tato země dlouhodobě nehospodaří dobře. Tato vláda se s tím něco snaží dělat, já bych si sám dovedl představit ambicióznější plány, rychlejší úspory, ale také rozumím tomu, že je nějaká politická konstelace a že něco stávající poměry v Poslanecké sněmovně dovolují, takže jsem rád, že se tato vláda rozhodla k některým, byť nepopulárním změnám, které ten trend zadlužování obrátí a po osmi letech vlád, které nebyly schopny s penzijním systémem cokoliv udělat, jediný vážný krok vlastně, co se týče penzí, bylo zrušení možná nedokonalé, alespoň nějaké Nečasovy penzijní reformy. To se tehdy sociálním demokratům s hnutím ANO podařilo, ale měli osm let na to, aby předložili a připravili nějakou lepší, geniálnější penzijní reformu nebo úpravu parametrických systému penzijního systému, měli na to mnohem příhodnější období před tím covidem, ekonomika rostla, nezaměstnanost byla nižší, nebyla válka na Ukrajině, nebyly vysoké ceny energií, nebyl ještě covid. Tehdy byla prostě ideální příležitost na to dát dohromady, jak veřejné finance, tak připravit nějakou svébytnou, dobrou, lepší penzijní reformu. Nic z toho se nestalo. Přiznává to koneckonců i paní předsedkyně Schillerová, sice byla komise, kterou vedla paní Nerudová, něco tam diskutovali, ale ono v té politice nejde jenom diskutovat, je potřeba přinášet i nějaké reálné návrhy a reálné výsledky a toho ta předcházející politická reprezentace, předcházející vláda v čele s hnutím ANO nebyla schopna. Přicházíme teď my, nezískáváme za to jako kladné politické body, pro nás politicky vzhledem k příštím volbám by bylo nejlepší nedělat nic, ten systém nechat dál padat do čím dál tím hlubších deficitů, protože této vlády by se to ještě nedotklo v tom smyslu, že furt by na nějaké důchody bylo, ale myslím si, že to je nefér prostě vůči mladší generaci a já nechci dělat politiku jenom pro laiky a politické body dnešních dnů.

Daniela Písařovicová, moderátorka
Děkuju vám za rozhovor, díky, že jste k nám přišel, na shledanou.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.