Speciální škola Jižní je kompletní. Poslední dokončený pavilon slouží nejmenším

ilustrační foto: C\'est moi! Flickr

Po šestnácti letech dokončilo město Česká Lípa rekonstrukci šesti pavilonů, které tvoří ZŠ Speciální Jižní. Poslední pavilon E byl slavnostně otevřen ve středu 6. září. Škola slouží žákům s různým typem a stupněm mentálního a tělesného postižení či autismem.

Práce na novém pavilonu v areálu pod Holým vrchem trvaly rok. „Loni v červenci byl původní pavilon kompletně zbourán a na jeho místě vyrostla úplně nová budova. V ní se nacházejí celkem čtyři učebny, ložnice, sociální zařízení i přípravna, tedy malá kuchyňka sloužící pro výdej obědů a svačinek,“ uvedla mluvčí českolipské radnice Kristýna Kňákal Brožová.

Pavilon slouží nejmenším dětem, je tu úplně nově zřízena jedna třída mateřské školy speciální s kapacitou 12 dětí a tři třídy přípravného stupně ZŠ speciální, každá s kapacitou šesti dětí.

Stavbu zajistila firma Versana za cenu 28 milionů korun. Demolici pavilonu předcházelo vystěhování školky, která ještě do loňského roku v pavilonu sídlila. Díky vestavbě do sousední ZŠ a MŠ Jižní se školka mohla na konci června 2022 vystěhovat a demolice vyklizeného pavilonu mohla začít.

Slavnostní otevření pavilonu se uskutečnilo ve středu 6. září. Nechybělo pěvecké vystoupení dětí a přestřižení pásky představiteli města a stavební firmy.

„Speciální škola slouží dětem, které mají speciální potřeby. Největší dík by tedy měl směřovat k paním učitelkám, paní ředitelce a veškerému dalšímu personálu, který se o tyto děti stará. Není to práce jednoduchá, ale všichni ji zde vykonávají opravdu se srdcem na dlani. Jsem ráda, že k této práci mají všichni odpovídající, kvalitní zázemí, ve kterém se cítí dobře. I samotná stavba pavilonu probíhala bez komplikací, za což jsem moc vděčná. Nyní již stavba slouží svému účelu a věřím, že dlouho bude,“ uvedla při otevření starostka města Česká Lípa Jitka Volfová.

Předposlední pavilon F město dokončilo a otevřelo v září 2020.

Petra Hámová

Českolipský deník

https://ceskolipsky.denik.cz/

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.