Prohlídka zámku pro neslyšící  

Hrádek u Nechanic

ČT 1 


Hrady a zámky v Česku zahajují turistickou sezónu. Některé z nich si připravily novinky pro zdravotně znevýhodněné. Například zámek Hrádek u Nechanic na Královéhradecku nově nabízí prohlídku pro neslyšící. Návštěvníkům s vadou sluchu tak umožní plnohodnotnou prohlídku zámku.

ukázka
——————–
Jídelna, to je samozřejmě prostor, kde se hraběcí rodina setkávala k obědům a také k večeřím.

redaktorka
——————–
Narodila se s částečnou ztrátou sluchu, a i když by Věra Beranová ráda navštěvovala české památky, nemůže. Nerozumí totiž výkladu, který říkají průvodci.

Věra Beranová, nedoslýchavá návštěvnice
——————–
Pokud neslyšící by se chtěli jakoby podívat, tak by si museli objednat tlumočníka. A toho tlumočníka by si museli zaplatit ze svých vlastních prostředků.

redaktorka
——————–
To si ale většina takových lidí dovolit nemůže. Neslyšící návštěvníky proto na běžné prohlídce zámku Hrádku u Nechanic nedoprovází jen průvodce, ale i tyto pomocné karty.

Martin Rejman, kastelán, Státní zámek Hrádek u Nechanic
——————–
Ty dostanou neslyšící na pokladně a vždycky pomocí QR kódu si načtou tu danou místnost a tady bych doporučoval si zkusit načíst třeba ten Zlatý sál, protože v něm se právě nacházíme.

redaktorka
——————–
Po oskenování kódu se pak v telefonu neslyšícího zobrazí nahrávka s výkladem. Takže zatímco skupina běžných návštěvníků poslouchá průvodce, sluchově postižený se dívá na tlumočníka v mobilu.

Věra Beranová, nedoslýchavá návštěvnice
——————–
Ty videa vypadají pěkně a myslím si, že vzhledem k tomu, že jsou jako natočený neslyšícími figuranty, tak si myslím, že jakoby neslyšící pochopí obsah toho videa.

redaktorka
——————–
Pro osoby se sluchovým postižením je na zámku připraven pouze první prohlídkový okruh s názvem Lesk a sláva Harrachů. Na konci sezóny se pak správa zámku podle zájmu neslyšících návštěvníků rozhodne, jestli zpřístupní i další místnosti. .

A více teď téma probereme s mluvčí Územní památkové správy Lucií Bidlasovou. Dobrý den.
Kromě již zmiňovaného překladu do znakového jazyka máte připravené i další novinky pro lidi třeba s jiným handicapem?

Lucie Bidlasová, mluvčí, Národní památkový ústav
——————–
My již několik let se právě věnujeme těmto skupinám návštěvníků a nabízíme třeba haptické knížky, tedy knihy pro osoby s poruchou zraku nebo osoby nevidomé, a ty nabízíme třeba na Kuksu nebo na Litomyšli nebo na Grabštejně, takže návštěvník si vlastně může ty základní informace přečíst svým stylem, dozví se, jaký je půdorys, dozví se zajímavosti o objektu a potom vlastně může jít i na tu klasickou prohlídku, protože již ví, co ho vlastně čeká. Myslíme také samozřejmě na osoby s vadou pohybu nebo tedy s omezením pohybovým.

moderátor
——————–
To jsem se právě chtěl zeptat. Zámky a hrady úplně nejsou moc bezbariérové, jak se dá tohle vlastně do budoucna řešit?

Lucie Bidlasová, mluvčí, Národní památkový ústav
——————–
My ty objekty máme bezbariérové, musíme ale samozřejmě uvažovat nad tím, jestli ten objekt sám o sobě je vůbec dostupný třeba automobilem, protože na typu třeba některých hradů se určitě návštěvník tedy se špatným pohybem nedostane. Ale máme přístupné právě některé prohlídkové trasy například na Hrádku u Nechanic, na Kuksu nebo na Sychrově a určitě moc ráda bych tady zmínila Kunětickou horu, kde právě při obnově vznikl okruh Dušana Jurkoviče, který je zcela bezbariérový.

moderátor
——————–
Poslední otázka, poprosím stručně, takové prohlídky, jaký je o ně vlastně zájem? Využívají toho návštěvníci?

Lucie Bidlasová, mluvčí, Národní památkový ústav
——————–
Využívají a já děkuji za vaši reportáž, protože doufáme, že se o nich zase dozví ještě další. Děkuji vám.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.