Neslyšící provedou Květnou zahradou nahrávky ve znakovém jazyce

ilustrační foto: Photoxpress

Národní památkový ústav (NPÚ) včera v Květné zahradě v Kroměříži představil novou službu pro neslyšící. Libosadem je provede tablet s videonahrávkami ve znakovém jazyce, řekl Petr Hudec, lektor kroměřížského Metodického centra zahradní kultury, které zřizuje NPÚ.

 

Projekt nazvaný Zahrada neslýchaná přišel na 140.000 korun, 96.000 korun z toho hradilo ministerstvo kultury.
„Neslyšícím jsme dosud nebyli schopni téměř nic nabídnout. V loňském roce jsme díky spolupráci s Poradenským centrem pro sluchově postižené v Kroměříži uskutečnili první prohlídku s tlumočníkem do znakového jazyka. Společně jsme se pak pustili do realizace projektu Zahrada neslýchaná,“ popsal Hudec s tím, že neslyšícím nestačí pro kvalitní poznávání památek jen psaný text.
Neslyšící návštěvník Květné zahrady si nyní může bezplatně v návštěvnickém centru zapůjčit zmíněný tablet. „Videonahrávky na něm se vážou k jednotlivým atraktivním místům v Květné zahradě nebo přináší obecnější informaci o historii Květné zahrady. Tablet dokonce obsahuje i komiks, který může zaujmout mladou generaci návštěvníků zahrady,“ přiblížil Hudec.
Pohyb po zahradě neslyšícím usnadní v tabletu obsažená interaktivní mapa s označením míst, pro které je vytvořen výklad. Kromě videonahrávek jsou připojeny i texty a fotografie zprostředkovávající například informace o historické podobě částí zahrady či o její nedávné obnově. Nechybí ani slovníček pojmů.
Součástí projektu, na jehož financování se podílí i NPÚ a město Kroměříž, je také vzdělávání pracovníků Národního památkového ústavu, aby věděli, jak mají komunikovat s lidmi se sluchovými obtížemi. Květná zahrada je podle Hudce díky svému rovinatému charakteru přívětivá i pro návštěvy mentálně postižených. NPÚ zde vytváří i podmínky pro nevidomé, pro něž je v Květné zahradě haptický plán a jsou pořádány prohlídky s lektorem.
Podle mluvčí kroměřížského pracoviště NPÚ Dagmar Šnajdarové památkový ústav nyní vytváří průvodce pro neslyšící také pro interiéry vybraných hradů a zámků v jeho správě.
Metodické centrum zahradní kultury, které se zabývá obnovou a následnou péčí o historické zahrady a parky v České republice, vzniklo při nedávné obnově Květné zahrady, která si vyžádala 230 milionů korun. K jeho úkolům patří rovněž vzdělávací aktivity.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.