Financování sociálních služeb v ohrožení  

ilustrační foto: Fort Meade / Flickr.com

ČT 1 

Asistence v domácím prostředí nebo další potřebné rozšiřování kapacit domovů pro lidi staršího věku. Podle vedení hlavního města čeká omezení nejpozději do dvou let, pokud se nezmění způsob financování sociálních služeb. Podle pražského magistrátu je systém přerozdělování peněz mezi kraje nespravný v tom, že zatímco jeden region dostává na sociální péči v přepočtu 1 500 korun na obyvatele, v jiném kraji to jsou tisíce tři. Ministerstvo práce a sociálních věcí v reakci uvedlo, že už pracuje na úpravě pravidel.

Posbírat prádlo, pomoci uvařit, anebo přesunout na postel.
Na asistenta, který by pomáhal v prostředí domova, takto v Praze čekají stovky lidí, třeba organizace, u které Kateřina Větráková pracuje, má teď 250 klientů, 660 jich je na čekací listině.

Jiří BOHÁČEK, ředitel ČVUT v Praze
——————–
Pokud se o ně nepostaráme třeba v tom domácím prostředí, tak oni nám potom budou zatěžovat místa v pobytových službách, ale také ve zdravotnických zařízeních, to znamená, že vzroste daleko větší poptávka po léčebně dlouhodobě nemocných.

redaktorka
——————–
Právě terénní sociální služby by se ale mohli do budoucna podle vedení metropole ještě více omezit.

Alexandra UDŽENIJA, náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro sociální oblast /ODS/
——————–
Praha dostává jako kraj dvě miliardy od státu a služby sociální nás stojí 4,7 miliard, 56 % sociálních služeb pokrývá z vlastního rozpočtu. Rok 2026 bude už velmi problematickým.

redaktorka
——————–
Některé kraje totiž podle poskytovatelů sociálních služeb doplácí na 10 let starý systém přerozdělování státních dotací. Každý region dostane z balíku, ve kterém je letos 25 miliard korun, určité procento peněz, třeba Praha 8 procent, Královéhradecký kraj zase bezmála 5,5 %. V přepočtu na počet obyvatel vychází právě metropole nejhůř.

Jiří PROCHÁZKA, ředitel, Palata – Domov pro zrakově postižené
——————–
Ty rozdíly jsou ohromný, tady máte olomoucký, tady je 3082, takže je to vlastně jednou tolik než Praha. Bohužel nejsou tam daný žádný kritéria, jako třeba počet osob 65 plus.

redaktorka
——————–
I v domovech pro seniory je přitom velký přetlak. Běžně v nich teď čeká na umístění přes 1000 lidí.

Česká televize.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.