Odborníci varují před podceňováním „tichého zloděje“
Praha, 14. 10. 2025 – Řídnutí kostí neboli osteoporóza patří mezi nejčastější metabolická onemocnění kostry. V České republice se týká až 750 000 lidí, většina z nich však o své diagnóze neví často až do chvíle, kdy dojde k první zlomenině nebo jinému závažnějšímu klinickému projevu. Nově vytvořená Cesta pacienta je určena všem – od osob v rizikových skupinách až po pacienty vyžadující dlouhodobou péči.
Poskytuje přehledný návod, na koho se obrátit a jak postupovat v léčbě i v běžném životě. Dokument připravila Revma Liga ČR a pošle jej do center, kam pacienti dochází, do ordinací praktických lékařů a gynekologů. Na osteoporózu upozorňují odborníci u příležitosti Světového dne osteoporózy, který připadá na 20. října.
„Osteoporóza je závažné metabolické onemocnění kostní tkáně, při kterém dochází ke snížení kostní minerální hustoty a porušení vnitřní struktury kostní hmoty. Výsledkem je zvýšené riziko zlomenin i při naprosto banálních úrazech. Někdy proto nemoc označujeme za tichého zloděje kostí,“ říká prof. MUDr. Vladimír Palička, předseda Společnosti pro metabolická onemocnění skeletu.
Riziko onemocnění se zvyšuje zejména u žen po menopauze a u mužů ve vyšším věku. Významnou roli hrají i genetické predispozice, životní styl a užívání některých léčiv. „Nejvíce ohroženi jsou lidé, kteří mají nemoc v rodině, dále pak velmi štíhlí pacienti s nízkým BMI a nedostatečným příjmem vápníku a vitaminu D. Velkou skupinu tvoří také nemocní se sekundární osteoporózou – například pacienti s revmatoidní artritidou či jinými chronickými zánětlivými chorobami. Z léků je riziková zejména dlouhodobá terapie kortikoidy, některými antiepileptiky nebo inhibitory protonové pumpy,“ dodává prof. Palička.
Podle MUDr. Jiřího Zdražila ze Sdružení praktických lékařů je rozsah problému alarmující: „Dle dostupných údajů trpí v České republice osteoporózou 500 až 750 000 osob. Každá druhá žena a každý pátý muž nad 50 let utrpí osteoporotickou zlomeninu. Bohužel jde o onemocnění, které se stále podceňuje.“
Zlomovým krokem v odhalení nemoci byl start Populačního programu časného záchytu osteoporózy v roce 2023. „Za dva roky jsme vyšetřili přes 300 000 lidí. U žen nad 60 let mělo osteoporózu přibližně 20 % z nich a v případě mužů v obdobné věkové skupině jsme nemoc objevili asi u 11 %. Program běží dál, a proto máme k dispozici reálná data o prevalenci onemocnění v populaci,“ vysvětluje prof. Palička.
Program časného záchytu je v mezinárodním kontextu unikátní. „Na kongresu osteologů byly prezentovány výsledky a kolegové ze zahraničí, zejména ze Slovenska, byli velmi překvapeni úspěšností programu. Tento projekt nemá v Evropě a pravděpodobně ani ve světě obdoby,“ doplňuje MUDr. Zdražil.
Díky programu časného záchytu se prudce zvedla dostupnost denzitometrických vyšetření. „Před dvěma lety nemělo přibližně 34 % okresů v České republice k dispozici žádný denzitometr. Dnes tato technologie chybí už jen ve dvou. Vyšetření hustoty kostí se navíc stalo součástí preventivních prohlídek u vybraných věkových skupin žen a mužů,“ uvádí prof. Palička.
Denzitometrie je neinvazivní, rychlé a přesné vyšetření. „Jedná se o jednoduchou, pro pacienta naprosto nezatěžující a nebolestivou metodu. Celé vyšetření trvá několik minut a radiační dávka je mnohonásobně nižší než při běžném rentgenovém snímku,“ popisuje prof. Palička.
Praktičtí lékaři, kteří již mají s vyšetřením zkušenosti, potvrzují vysoký záchyt. „Za 14 měsíců jsme vyšetřili asi 1 600 pacientů. Osteoporózu jsme našli u 20 % z nich, sníženou hustotu kostí mělo 54 % vyšetřených a normální nález jen 26 % lidí. Počet lidí s osteoporózou mě překvapil, potvrzuje to, že jde o onemocnění velmi časté a dosud podceňované,“ dodává MUDr. Zdražil.
Významnou novinku v této oblasti přináší projekt pacientské organizace Revma Liga ČR s názvem Cesta pacienta. „Připravili jsme Cestu pacienta s osteoporózou, která popisuje postup od rizikových skupin až po dlouhodobou péči. Dokument distribuujeme prostřednictvím ordinací praktických lékařů, gynekologů i revmatologů. Pacienti tak získají jasný návod, jak postupovat, jaká vyšetření je čekají a co mohou sami udělat – například pravidelně cvičit, změnit stravovací návyky či doplnit vitamin D a vápník,“ vysvětluje David Kříž z Revma Ligy ČR.
Přidejte odpověď