Ministerstvo práce dalo od sKaret ruce pryč. Kolik to bude stát, netuší

Nový ministr práce František Koníček přestal usilovat o zachování sKaret. Podporuje senátní návrh, který tyto průkazky na výplatu sociálních dávek a pro identifikaci osob se zdravotním postižením ruší. Sněmovna o něm bude rozhodovat ve středu.

Drábkova sKarta skončí. Ministerstvo práce a sociálních věcí, které se ji jako jediné snažilo resuscitovat, se s výměnou svého šéfa přiklonilo k jejímu úplnému zrušení.

Definitivně o její budoucnosti sice rozhodne tento týden Poslanecká sněmovna, která má návrh na ukončení projektu na programu, kromě poslanců TOP 09 už ale sKarta žádné zastánce nemá.

„Z hlediska systému je sKarta pouze nosičem. I tak se při zrušení budou muset vyřešit dopady na všechny, co ji dnes využívají,“ říká nový ministr práce František Koníček. Jeho resort už v současné době připravuje harmonogram výměny speciální karty za průkazy pro handicapované občany.

Ke konci července mělo sKartu 272 222 lidí.

O konci výplat dávek přes sKarty rozhodla Nečasova vláda začátkem května i přes nesouhlas tehdejší ministryně práce Ludmily Müllerové (TOP 09). Ta se snažila projekt svého stranického předchůdce Jaromíra Drábka upravit tak, aby část klientů nadále mohla kartu od České spořitelny využívat.

Vedla ji k tomu obava, že pokud se tak nestane, bude ministerstvo platit bankovnímu ústavu škodu. Vláda ji proto pověřila jednáním s Českou spořitelnou.

Do současné doby není jasné, zda a případně kolik bude muset ministerstvo za ukončení projektu platit. Drábek původně tvrdil, že ušetří stamiliony.

„Jednal jsem samozřejmě s generálním ředitelem České spořitelny Pavlem Kysilkou. Shodli jsme se, že je nutné, aby sněmovna dokončila svou práci a podle toho, jak to dopadne, bude možné říci další kroky. To se týká i nastavení jiného způsobu výplaty dávek klientům,“ tvrdí ministr Koníček.
Kompenzace za sKarty zůstávají neznámé

Podle mluvčí úřadu Štěpánky Filipové bude záležet i na rozhodnutí Ústavního soudu, který má posoudit validitu smlouvy mezi Českou spořitelnou a ministerstvem.

Podle kontraktu mělo přes sKarty putovat zhruba 98 procent dávek a v budoucnu i penze. Odbory, ombudsman organizace zdravotněpostižených i opozice se přitom od počátku stavěla proti zavedení karet. Později Úřad pro ochranu osobních údajů vyměřil ministerstvu pokutu za to, že předala citlivá data klientů bance.

Vedení spořitelny údajně do systému vložilo kolem 300 milionů korun. Jaké kompenzace za ukončení projektu bude chtít, zatím spořitelna neřekla.

iHNED.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.