Vyrábí pro turisty sladký sen a plní si ten svůj: mít práci

V komunitním centru CEDR v Krásné Lípě hledali námět pro sociální podnikání a dostali nápad zaměstnat postižené výrobou poctivé čokolády. Šest lidí našlo uplatnění, které by jinde hledali těžko. Pracují přitom přímo před očima zákazníků.

Doslova sladkou příchuť má sociální podnikání, které rozjelo občanské sdružení CEDR, jež provozuje stejnojmenné komunitní centrum. Sdružení totiž otevřelo v Krásné Lípě prodejnu ručně vyráběné čokolády, která má být lákadlem pro místní i turisty.

„Snem ředitele sdružení vždycky bylo zabývat se výrobou čokolády. Proto, když jsme hledali téma pro sociální podnikání, vyhrál nápad vyrábět čokoládu,“ přibližuje pracovnice sdružení Pavlína Šafusová, která se na realizaci a provozu čokoládovny s názvem Mana zásadním způsobem podílí.

Už z výrazu sociální podnikání je patrné, v čem je čokoládovna výjimečná. Nestojí jen na vytváření zisku, v první řadě dává šanci uplatnit se jinak těžko zaměstnatelným lidem. „Zaměstnáváme osoby například se zdravotním postižením, a pomáháme jim tak uplatnit se na běžném trhu práce,“ uvedl předseda sdružení Miroslav Řebíček.

V Maně je zaměstnaných celkem šest lidí, kromě těch se zdravotním handicapem také dlouhodobě nezaměstnaní. „Lidé se zdravotním postižením mají zkrácené úvazky podle toho, jak zvládají činnost,“ poznamenala Šafusová.

Sociální rozměr však zdaleka není to jediné, čím čokoládovna budí pozornost. Prodejna je současně výrobnou, takže od pultu je přímo vidět, jak se čokoláda připravuje, a funguje i jako atrakce, která přitahuje turisty i místní.

„Jsme rádi za cokoli, co podpoří služby a cestovní ruch. Je to dobrý doplněk k tomu, že vedle nedávno vznikla místní pekárna a pivovar,“ řekl starosta Zbyněk Linhart, který sem také občas zajde.

Ambicí podniku je produkovat kvalitní čokoládové výrobky, proto se dbá na původ surovin. „Vaříme z belgické čokolády. Nepřidáváme tam náhražky, používané polotovary z kakaových bobů pochází z Nové Guiney, Venezuely nebo Tanzanie,“ podotýká Šafusová.

A co si lze v Maně vybrat? Jen namátkou: bílou čokoládu, hořkou čokoládu či čokoládu bez cukru. Klasickou tabulku, ale i vlastní tvarované figurky. A také ochucené variace – s ořechy, medem, kokosem nebo třeba povidly. V nabídce lze najít celkem 48 druhů.

Mana už má obchůdek ve Varnsdorfu a zásobuje několik prodejen v okolí. Přáním Šafusové je, aby se podnik uchytil dlouhodobě a prorazil i za hranici regionu.

Jan Horák
Mladá fronta DNES

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.