Zubaři dělali plomby jako diví, VZP to teď vyšetřuje

Téměř stovka zubařů dělala svým pacientům neobvykle vysoký počet plomb a pak je pravidelně odvrtávala a dělala nové.  Důvodem zřejmě nebyl zubní kaz, ale snaha vykázat co nejvíce výkonů pojišťovně a mít tak co nejvíce peněz. 

Analýza: Skupina zubařů dlouhodobě vykazuje
VZP nadprůměrný počet plomb

13. 8. 2013

Bezmála stovka zubařů, kteří mají smlouvu s VZP, pracuje buď nápadně nekvalitně, nebo ve velkém vykazuje neodvedenou práci. Neoprávněně tak odčerpávají vysoké částky ze systému zdravotního pojištění. Jde o peníze za zubní plomby. Ukázala to dlouhodobá analýza VZP. Pojišťovna už na problém upozornila Českou stomatologickou komoru, která ji podpořila při hledání řešení.

 

K obsáhlé analýze přistoupila VZP ve snaze o maximální hospodárnost při nakládání s prostředky veřejného zdravotního pojištění. Porovnala data za uplynulých šest let ze všech 6 156 zubních ordinací, se kterými má smlouvu. Výsledky ukázaly, že omezená skupina zubních lékařů vykazuje vysoce nadprůměrný počet plomb u každého ošetřeného klienta VZP a zároveň uvádí, že v posledních šesti letech opakovaně a pravidelně obnovovali plomby na všech ošetřovaných zubech pacientů.

 

Řečeno v číslech: Devadesát zubařů opakovaně šest let vykazuje, že ročně udělali každému svému ošetřenému pacientovi 4 a více plomb, zatímco průměr v České republice je méně než jedna plomba na pacienta za rok.

 

Ve všech případech jde o malé ordinace, kde pracuje jen jeden lékař. „Do třetiny z nich již VZP poslala své revizní pracovníky,“ uvedl náměstek ředitele VZP Petr Honěk. Dříve to pojišťovna udělat nemohla – teprve porovnání dat za více let umožnilo jejich srovnání s průměrem a ukázalo na dlouhodobé problémy v konkrétních ordinacích.

 

Prezident České stomatologické komory Pavel Chrz pojišťovnu v její aktivitě podpořil. „Není možné, aby pár desítek nepoctivců kazilo dobré jméno všem ostatním stomatologům. Je správné, že to VZP hlídá,“ konstatoval.

 

Všeobecná zdravotní pojišťovna avizuje, že v uvedené analytické a kontrolní činnosti bude intenzivně pokračovat. S lékaři, kteří jsou bez objektivních důvodů pro systém veřejného zdravotního pojištění výrazně dražší než ostatní, nebude napříště uzavírat smlouvy.

MUDr. et JUDr. Petr Honěk                          MUDr. Pavel Chrz

Náměstek ředitele VZP                               Prezident České stomatologické komory

 

Také vám zubař téměř při každé prohlídce vrtal zuby a dělal plomby? A již udělané plomby zase odvrtával a dělal nové? A přitom jste žádné potíže se zubami neměli? Napište nám do redakce své zkušenosti s „pilnými“ zubaři…na email: admin@invarena.cz  

 

 

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.