Pomoc pro invalidy po těžkých úrazech se má zlepšit

Jsou po těžkém úrazu i operaci, stali se invalidy a mají se začít vracet do běžného života. Avšak často jim nikdo pořádně neporadí, když řeší, jak sehnat nejvhodnější vozík nebo kam na rehabilitaci. Ministerstvo zdravotnictví proto připravuje změnu…

Pomoci by měla podle reportáže České televize nová koncepce následné péče, kterou připravuje ministerstvo zdravotnictví. Má zajistit, aby tato povinnost nebyla jenom na přetížených ošetřujících lékařích v nemocnicích.

Konkrétní případ:
Koncem března přecházel přes namrzlé koleje, uklouzl, uhodil se do hlavy. Strojvedoucí přijíždějícího vlaku ho neviděl. Všiml si ho až řidič dalšího spoje. Ale to už 22letý Marek přišel o obě nohy a dva prsty na ruce. Než přijela pomoc, málem vykrvácel.

Marek Schnirch:
Hasiči mně zakrývali černým pytlem, jako že už konečná, a pak z té sanitky dolítla ještě doktorka, chytla mně ten tep, něco tam ještě bylo.

V nemocnici strávil přes měsíc. Potom ho lékaři rovnou propustili domů. Přiznává, že si nevěděl rady, třeba s výběrem správného invalidního vozíku.

„Přístup jako bych každej měsíc řešil vozík a rehabilitace. Nikdo mně neporadil. Nic,“ řekl Schnirch.

Až po pár týdnech nastoupil do rehabilitačního střediska doporučeného zdravotníky v nemocnici.

„Já jsem tam měl ročník 1914 na pokoji, bývalá LDN, takže tam jsem vydržel 3 dny psychicky, pak jsem šel na revers domů,“ popisuje Schnirch.

Marek se začal učit na pražské klinice Malvazinky chodit na protézách. Domů by mohl jít asi za měsíc. Pomohlo mu sem sdružení lidí po amputacích No foot No stress. Podobných případů zaznamenali jeho členové už víc.

Andrea Brzobohatá, jednatelka sdružení No foot No stress:
Je to úplně špatně, protože ten člověk, když je třeba mladý, anebo může být i starší, ale chce se vrátit zpátky do života, tak prostě tu následnou péči nemá.

Ustanovení zákona, ani vyhláška, která by zdravotníkům ukládala lidem po úrazech a nemocích poradit, však neexistují.

„V případech, kdy jsme upozorněni na nějaké chyby, tak ihned kontaktujeme pracoviště, kde k tomu došlo, aby sjednalo nápravu,“ uvedl náměstek ministra zdravotnictví pro zdravotní péči Ferdinand Polák.

Ministerští úředníci zároveň připravují novou koncepci následné a dlouhodobé péče, která by jasně stanovila povinnosti zdravotníků v podobných případech.

podle reportáže České televize zpracovala invArena

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.