Studie: Metoda MDM uleví od chronické bolesti třem čtvrtinám pacientů

Závěry nové lékařské studie potvrdily, že fyzikální léčba MDM (foto) pomáhá lidem trpícím chronickou nenádorovou bolestí. Metoda je založena na průchodu velmi slabého proudu centrálním nervovým systémem.

Tři čtvrtiny pacientů uvedly, že po léčbě se jim ulevilo od bolestí, které lékaři nebyli schopni jinými způsoby potlačit, řekl přednosta interní kliniky Fakultní nemocnice Motol, který je garantem studie.

Zdravotnické statistiky uvádějí v ČR téměř půl milionu lidí trpících chronickou bolestí, lékaři však odhadují, že dlouhodobými bolestmi trpí až dva miliony Češek a Čechů.

Metoda MDM se užívá v ČR už tři roky, do počátku letošního září jí bylo léčeno 1031 pacientů, z nich 896 diabetiků. Účinnost pro diabetiky potvrdila studie, kterou také vedl profesor Kvapil.

Nyní se uplatnění metody MDM rozšiřuje i na pacienty s chronickou nenádorovou bolestí. Ve studii bylo 28 pacientů, léčba ulevila 22. Mezi pacienty bylo 14 mužů a 14 žen, průměrný věk 47,7 roku.

Jednou z pacientek byla sedmdesátiletá Jitka Fišerová, po autonehodě trpěla 14 let silnými bolestmi. Nevydržela dlouho stát, nemohla se dotýkat obličeje. Neustále ji bolela hlava, upadala do depresí. Po absolvování léčby tzv. mesodiencefalickou modulací (MDM) se jí ulevilo. Na rozdíl od silných tlumících léků pomáhá metoda dlouhodobě a bez vedlejších účinků.

„Pacientům se snížila bolest na desetibodové stupnici z šesti na dva. Zaznamenali jsme zlepšení zdravotního stavu v závislosti na lepší mikrocirkulaci periferních tkání,“ shrnul Kvapil.

Chronické bolesti trápí až dvacet procent Evropanů. V Česku jsou pacienti nejčastěji léčeni silnými prášky na bolest a antidepresivy. Někdy pomůže i akupunktura nebo další formy neuromodulace.

Metoda MDM je vhodná pro ty pacienty, kterým léky dostatečně nezabírají. Podle potřeby se dá léčebná kúra opakovat. Vedle potlačení bolesti zaznamenávají pacienti také zlepšení spánku, který jim bolest výrazně narušovala.

V Česku poskytuje MDM léčbu devět center v Praze, Brně, Plzni, Ostravě, Zlíně, Sedlčanech, Mariánských Lázních, Novém Městě na Moravě a v Hradci Králové. Použití přístroje schválilo ministerstvo zdravotnictví.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.