Plzeňští lékaři používají po operaci rakoviny jater kmenové buňky

Kmenové buňky pomáhají v posledních dvou letech lékařům z plzeňské fakultní nemocnice při léčení pacientů s rakovinou jater. Po chirurgickém odstranění části jater pomáhají v jejich regeneraci.

Léčba kmenovými buňkami je celosvětově na začátku, v Plzni odborníci už ve 12 případech použili kmenové buňky k tomu, aby pacientovi s rakovinou jater rychleji dorostla játra, řekl Tomáš Skalický z chirurgické kliniky.

Česká republika a v ní západní Čechy patří k místům s největším výskytem rakoviny. „Játra zasáhnou ve většině případů metastázy, které se do orgánu rozšíří z jiného primárního nádoru. Celosvětově ale může být operována asi jen čtvrtina pacientů s rakovinou jater, „řekl přednosta chirurgické kliniky Vladislav Třeška.

Lékaři dávají jednoznačně přednost chirurgickému odstranění části jater zasažených metastázemi, protože játra dobře regenerují a dorůstají. Pokud má pacient játra zdravá, mohou mu lékaři odebrat až 80 procent orgánu, který do tří měsíců doroste do původní velikosti a tvaru.

Kmenové buňky jsou volbou v případech, kdy pacientovi játra neregenerují tak rychle, aby neodstraněný zbytek orgánu zvládl funkce životně důležité pro organismus. Může to být například u diabetiků nebo některých pacientů po chemoterapii, vysvětlil Skalický.

„Tam, kde máme strach, že by játra natolik nedorostla, dodáme kmenové buňky, které se tam začnou množit a mění se v jaterní buňky a regenerace jaterní tkáně je podstatně větší,“ vysvětlil.

Zatím takový postup plzeňští lékaři jako první v ČR použili u 12 pacientů a u všech tkáň dorostla rychleji.

Chirurgové musejí nejdříve uzavřít cévy k části jater zasažené nádory a „odstavit“ ji tak. Do cév otevřených na druhou stranu jater, která pacientovi zůstane, vpraví kmenové buňky, které asi za čtyři týdny dorostou. Pak teprve bezpečně odstraní postiženou uzavřenou část orgánu.

Pomoc kmenových buněk může být podle Skalického další možností, jak dát šanci na záchranu života většímu počtu pacientů z rakovinou jater.

Chirurgická klinika FN Plzeň patří podle Třešky k předním pracovištím v Evropě v léčbě rakoviny jater. Ročně provedou lékaři na osm desítek operací rakoviny jater a další dvě desítky zákroků, při nichž se rakovinné metastáze v játrech odstraní „spálením“ s pomocí moderních přístrojů. Tento postup volí v případě, kdy nelze zasaženou část chirurgicky odstranit, protože nádor je například v blízkosti velkých cév.

O své zkušenosti se plzeňští lékaři podělili s kolegy na čtyřicátém Česko-slovenském chirurgickém kongresu a kongresu chirurgie jater, žlučových cest a pankreatu, který hostili v Plzni.

Plzeňští lékaři získali pro operace rakoviny jater speciální přístroj, teprve asi čtvrtý v Evropě, díky kterému mohou bez krvácení odstranit nádory zasaženou okrajovou část jater. Je to nejen levnější, ale pro pacienta i méně zatěžující zásah, řekl Třeška.

Pokrok ve vývoji techniky nejen pro operace jater podle něj v posledních letech výrazně pokročil. „Jestli půjde technika dopředu tak rychle jako v posledních pěti deseti letech, jsem přesvědčen, že metody půjdou směrem miniinvazivity, nebudeme muset na operace jater otevírat břicho, odehraje se to pomocí paprsku bez poškození kůže,“ dodal.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.