Británie chce ukončit bezplatné zdravotnictví pro imigranty

Britská vláda hodlá ukončit bezplatnou zdravotní péči pro nelegální imigranty a zpřísnit i další pravidla, aby snížila příliv nově příchozích a zvýšila tlak na odchod těch, kdo žijí v zemi bez povolení. Nelegální imigranti tak například nedostanou ani sociální bydlení. /ilustrační snímek/

Napsal to na své webové stránce list The Telegraph.

Zahraniční občané budou muset u lékařů a v nemocnicích nejprve prokázat, že mají právo pobývat v Británii.

Nová legislativa o imigraci má zasáhnout i mimoevropské studenty, kteří budou muset do státního zdravotního systému NHS odvést příspěvek 200 liber (asi 6000 Kč), pokud jej chtějí využívat.

Nová opatření má obsahovat širší zákon o imigraci, který vláda parlamentu předloží během několika dní, uvedl zdroj. Od nástupu koaliční vlády Davida Camerona to bude jeden z nejrozsáhlejších a nejvýznamnějších návrhů nové legislativy a týkat se bude celkem šesti ministerstev. Nemá se ale týkat imigrantů z EU.

Podle návrhu zákona nebudou moci města a obce poskytovat sociální bydlení lidem, kteří tam nemají žádná pouta. Pronajímatele nemovitostí čeká pokuta, pokud neprověří své nájemníky, zda mají právo v zemi žít, a za ubytovávání nelegálních imigrantů budou těžké sankce.

Vláda chce také ukončit stav, kdy usvědčení zločinci, kteří nejsou britskými občany, se vyhýbají deportaci zneužíváním článku Evropské úmluvy o lidských právech o právu „na soukromý a rodinný život“.

Vláda tím vychází vstříc náladám veřejnosti, u níž převažuje pocit, že předešlá labouristická vláda doširoka otevřela dveře imigraci. Cameronovi konzervativci doufají, že zásah proti nelegální imigraci jim získá zpět voliče, které jim svou protiimigrační kampaní přebírá Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP).

Po přijetí zákona vláda také plánuje zpřísnit pravidla pro příspěvky v nezaměstnanosti. To zasáhne i lidi z ostatních zemí EU, kteří nebudou moci v Británii čerpat některé dávky déle než šest měsíců.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.