Vozíčkáři by se už měli méně často ocitat v situaci, kdy se někam potřebují dostat, ale narazí na nepřekonatelné bariéry. Pomůže jim v tom totiž projekt VozejkMap.
Projekt VozejkMap přináší vozíčkářům lepší orientaci v místech, kde to dobře neznají nebo nemají zmapováno. Vozíčkáři také sami mohou vkládat na portál data včetně fotografií, vše pak jen schválí administrátor.
Velkou výhodou je, že celá aplikace už také funguje na chytrých telefonech, díky tomu si uživatelé mohou nalézt pomoc přímo v aktuálním čase. Aplikace zatím jde na OS Android, ale za nedlouho už půjde i na iOS.
V současné době je mnoho portálů a organizací, které mapují bezbariérovost v jednotlivých regionech. Avšak doposud chyběly lidem s pohybovým postižením dostupné informace na jednom portále. To nabízí webové rozhraní
Projekt vznikl za finanční podpory Nadace Vodafone a provozuje ho Česká asociace paraplegiků – CZEPA.
„Architektonické bariéry psychicky paralyzují vozíčkáře v každém městě, je pro ně frustrující hledání nových zařízení a zkoušení (bez)bariérovosti,“ uvedla Alena Jančíková, ředitelka České asociace paraplegiků – CZEPA, sama je poúrazová vozíčkářka.
„Nyní databázi plníme daty, je však důležitá spolupráce a angažovanost vkládání dat handicapovanými. Věřím, že aplikace bude pro ně velkým přínosem a brzy jejich nedílnou součástí.“
Aplikace je snadno ovladatelná, doplněná o fotografie, má atributy důležité pro rychlou orientaci – přístup, zdali má objekt bezbariérové WC a parkovací místo pro invalidní osoby.
Pokud informace o zařízení nejsou dostačující, stačí kliknout na webový odkaz s podrobnějšími informacemi. Vyhledávání se dá filtrovat do mnoha kategorií a ke každému objektu se kromě fotografie dá přidat i komentář.
K větší přehlednosti musí vložená data projít schválením administrátora, který zkontroluje, zda už tam daná data vložená nejsou apod. Celá aplikace je pro vozíčkáře zdarma a není potřeba ani žádná registrace.
„Inspirací nám byly navigační aplikace ze zahraničí, které tamní vozíčkáři aktivně používají. Doufáme, že i Češi s handicapem budou bezbariérovou mapu v mobilu hojně využívat a budou zasílat své zkušenosti přímo z terénu. Sami se tak zapojí do neustálého vylepšování a zaplňování bílých míst na mapě aplikace,“ řekl ředitel Nadace Vodafone Ondřej Zapletal.
invArena
Přidejte odpověď