Sociální služby získají více peněz. V září

Ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová přislíbila, že zkusí získat více peněz pro sociální služby. Po zmapování situace bude jednat s ministerstvem financí.

Müllerová po jednání s Asociací poskytovatelů sociálních služeb a krajů, kteří si na dlouhodobě neudržitelnou situaci stěžují, uvedla, že zkusí jednat s ministerstvem financí o navýšení dotací.

Poskytovatelé pro letošek žádali o 10,3 miliardy korun, mají dostat 6,05 miliardy, což je o 360 milionů méně než loni. Chtějí alespoň 6,5 miliardy, podle krajů by měli mít 8,2 miliardy korun.

„Podle našich informací bude MPSV situaci zatím monitorovat ve spolupráci s poskytovateli sociálních služeb a do konce dubna přijímat žádosti o dofinancování služeb, které pak ve spolupráci s kraji vyhodnotí. Nelze tedy nyní předjímat situaci,“ řekl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Hrozí další zvýšení nezaměstnanosti

„Avizovali jsme, že šest miliard není dostatečných, aby síť služeb zůstala zachována. Ostatní zdroje, které se dají využívat, už jsou na hraně. Letošní ponížení dotací může způsobit velmi vážnou kolizi sítě sociálních služeb,“ řekl prezident asociace poskytovatelů Jiří Horecký.

Podle něj o dotaci žádalo 5500 registrovaných služeb. Pokud se peníze nepřidají, 250 služeb by se letos muselo zavřít, 2400 zaměstnanců by přišlo o práci, v denních stacionářích by ubylo 15 tisíc míst a v domovech 1500 lůžek.

Peníze až v září

Ministryně chce nejdříve situaci vyhodnotit a jednat s kraji. Poté se obrátí na ministerstvo financí. „Pokud jednotlivé organizace bijí na poplach, že mají nedostatek prostředků, tak jim je nemůžeme poskytnout až v září,“ tak odpověděla na žalostnou situaci ministryně.

Podle náměstkyně jihočeského hejtmana a stínové ministryně práce opoziční ČSSD Ivany Stráské se jednání s ministerstvem o dalších dotacích opakují už třetí rok. „Je mi líto, že nejsme schopni se pochopit, že skutečně sociální služby pro své pouhé přežití potřebují 6,5 miliardy,“ uvedla Stráská. Podle ní bude záležet na vůli vlády a Sněmovny, „zda pochopí tíživost situace“.

Zatímco všechny náklady na provoz každým rokem rostou, tak dotace se jen snižují. V roce 2008 podle Stráské představovaly 8,2 miliardy. V roce 2009 činily 7,4 miliardy korun. O rok později to bylo o 600 milionů méně. V roce 2011 se rozdělilo 6,2 miliardy korun.

Müllerová uvedla, že na mimořádné dofinancování má její úřad asi 80 milionů. Podotkla ale, že suma na příspěvky na péči se postupně zvyšuje. Loni do nich mělo podle schváleného rozpočtu putovat 19,99 miliardy, nakonec se vyplatilo 18,39 miliardy. Letos se počítá s částkou 20,49 miliardy.

Výzkumný ústav práce však zjistil, že dvě třetiny lidí si žádné služby za příspěvek na péči nepořizují. Ministryně proto chce jednat s Asociací poskytovatelů služeb o efektivnějším využívání příspěvků. „Přece tyto prostředky nemohou jít do kapes jenom jako přilepšení na stáří,“ uvedla Müllerová.

invArena

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.