Lidé dodnes nedostali dávky

Máme dvacátý den v měsíci a spousta lidí do dnešního dne nedostala sociální dávky. Úřad tvrdí: „Máme čas do konce měsíce.“

Konec měsíce. To je podle Úřadu práce ČR jediný závazný termín pro výplatu dávek. Pravidelnost klienti čekat nemohou. Třeba paní Eva z Karlových Varů, matka dvou dětí, dostávala rodičovský příspěvek nejpozději 15. den v měsíci. Včera ještě neměla na soukromém účtu u České spořitelny nic.

„Úřady práce si klienty rozmazlily, protože jim to poslaly třeba už pátého. Ale objem dávek a práce narůstá a zákonný termín je do konce měsíce,“ upozorňuje mluvčí Úřadu práce ČR Jiří Reichl. „Termín pro vyplacení rodičovských příspěvků za leden 2013 je do konce měsíce února 2013,“ dodává.

Termíny pro jednotlivé typy dávek podle něj nejsou pevně stanoveny, datum, kdy peníze odcházejí z účtu úřadu práce, může ovlivnit řada věcí – počet pracovních dnů, víkendy. „A také zcela pochopitelné technické možnosti celého systému,“ podotkl Reichl.

Od loňského roku úřady práce a ČSSZ přešly na nový IT systém nasmlouvaný exministrem Jaromírem Drábkem. Ten stále není dotažený a působí úředníkům a následně klientům potíže s tokem informací. Například minulý týden software dodávaný firmou Monet Plus nepřiřadil k 15 tisícům dávek pro Olomoucký kraj kód, aby mohly projít z sKartového účtu dále na soukromé účty klientů.

A postoj ministerstva? „Přestože to nebyla chyba MPSV ani Úřadu práce ČR, úřady se včera občanům omluvily,“ uvedlo v tiskové zprávě. Naposledy úřad řešil oddělení výplaty pěstounských dávek v informačním systému od ostatních. To se podle Reichla podařilo a mělo by to do budoucna výplaty urychlit.

Bič si na sebe dobrovolně upletla Česká spořitelna, když do projektu sKaret sloužících k výplatě dávek vstoupila. Veškerá kritika za opožděné dávky se tak snáší na ni.

„Výši částky a den, kdy mají být peníze připsány na technické účty k sKartě, určuje Úřad práce ČR. Česká spořitelna nemůže tento proces nijak ovlivnit,“ brání se banka kritice desítek držitelů sKarty na svém facebookovém profilu.

Měsíčně úřady práce vyplatí 1,9 milionu dávek za šest miliard korun.

Jitka Vlková
Mladá fronta DNES

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.