Dostal poslední pomazání. Teď chce za to půl milionu

Muž v komatu dostal od kněze v polské nemocnici poslední pomazání. Když se však uzdravil, žádal za to odškodné v přepočtu přes půl milionu korun. A nejvyšší soud mu dal za pravdu. Polské nemocnice tak již nesmí pacientům zajišťovat nevyžádané svátosti.

Vážně nemocní lidé v Polsku mají napříště dostat svátost nemocných (dříve označovanou jako poslední pomazání) jen tehdy, pokud s ní budou souhlasit. Nejvyšší soud dal totiž za pravdu jistému ateistickému pacientovi, který se dodatečně ohradil proti přijetí svátosti v době, kdy byl v komatu, napsala agentura DPA.

Podle verdiktu je nevyžádané poskytnutí svátosti porušením svobody vyznání. Zmíněný muž žádá za pomazání, které obdržel ve štětínské nemocnici, odškodné v přepočtu 570.000 korun. Zda bolestné skutečně dostane, musí nyní rozhodnout soud nižší instance.

O tom, že obdržel svátost, se dozvěděl ze své zdravotní karty asi měsíc po propuštění z nemocnice. Klinice nyní vyčítá, že se ho nezeptala, zda je křesťanem a zda si takové církevní služby přeje.

V Polsku, kde se podle oficiálních údajů 95 procent lidí hlásí ke katolické církvi, je běžnou praxí, že nemocniční personál volá k pacientům v ohrožení života kněze, který jim svátost poskytne. V případě pacientů v bezvědomí se ale podle DPA kliniky většinou příbuzných neptají, zda mají o tuto ceremonii zájem.

Svátost má nemocného duchovně posílit a navrátit mu zdraví. Kněz při této činnosti za doprovodu modlitby potře ruce a čelo nemocného olivovým olejem.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.