Před 205 lety se narodil autor Braillova písma

Již téměř dvě století mohou nevidomí díky němu „číst“ knihy. Francouz Louis Braille (foto), od jehož narození uplyne 4. ledna 205 let, byl sám od dětství po nehodě slepý. Šestibodový plastický systém vymyslel již v 16 letech a změnil tak život milionům lidí.

foto: estock commonswiki

Braillovo písmo je totiž možné použít ve všech jazycích. Braille navíc vytvořil i kódy pro matematické symboly či hudební zápis.

Louis Braille se narodil v malé vesnici Coupvray u Paříže v rodině sedláře. Ve třech letech si ale sedlářským nožem poranil oko, do druhého oka se mu posléze dostala infekce a dva roky po nehodě byl už úplně slepý.

Jako desetiletý nastoupil do pařížského Národního ústavu pro mladé slepce, kde se po dokončení studií kvůli svým mimořádným vědomostem stal pomocníkem učitele a později učitelem. Současně zastával též varhanické místo v blízkém kostele.

V roce 1825 navrhl první vzorky speciálního písma a konečnou formu mu dal v roce 1834. Jako základ k tomuto písmu, jež čtenář vnímá hmatem, Braille využil francouzský vojenský systém umožňující čtení za tmy.

Vítězného tažení svého písma se však nedočkal, ve Francii bylo oficiálně uznáno až v roce 1854 – dva roky poté, co Braille 6. ledna 1852 krátce po 43. narozeninách zemřel v Paříži na tuberkulózu.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.