Přenosné pumpy na umělou výživu umožní pacientům pohyb mimo domov

Institut klinické a experimentální medicíny má jako první v ČR dvě přenosné pumpy, které umožní pohyb mimo domov pacientům i v době, kdy jsou napojeni na umělou výživu.

 

Při napojení na klasickou pumpu jsou upoutáni na lůžko i 16 hodin denně, a tak společenský život, studium či cestování je pro ně téměř tabu, sdělila mluvčí IKEM Veronika Velcová.

Pumpu potřebují nemocní, kteří nedokážou trávit živiny běžnou cestou, proto je musejí dostat přímo do krve.

Problémy s nefunkčním střevem má v ČR téměř 300 lidí, z nich 30 dětí. Pumpa je pro ně jedinou možností, jak fungovat téměř jako zdravý člověk.

Život zcela změnila přenosná pumpa čtyřiatřicetileté Monice Malíčkové z Mostu. „Vůbec se to nedá srovnat. Nelze slovy vyjádřit, jakou psychickou úlevu cítím. Konečně můžu existovat jako normální člověk – zajít si do obchodu, chodit na kurzy kreslení nebo do divadla,“ popsala své pocity žena, která dosud trávila denně 16 hodin napojená na klasickou pumpu.

Monika nemá tenké střevo a velkou část tlustého střeva, její tělo neumí přijímat živiny. Musí je dostávat hadičkami přímo do krve. Infuze jí dodává tuky, cukry, bílkoviny, vitamíny, stopové prvky, ionty a hlavně tekutiny.

Přenosná pumpa váží jen 327 gramů, dosud užívané typy měly několik kilogramů. Dá se sbalit s několika litry výživného roztoku do batohu, který Monika nosí na zádech. Baterie vydrží až 17 hodin, se záložní se doba prodlouží i na více než 24 hodin bez nutnosti nabíjení.

„Přenosná pumpa vypadá a chová se jako mobilní telefon. Ovládání je intuitivní, přístroj má displej, na kterém se v případě potřeby objeví upozornění, dá se vložit SIM karta, která nám, lékařům, může odesílat data, a my si tak jednoduše můžeme překontrolovat, zda pacient dodržuje například stanovené množství živin,“ vysvětlil lékař IKEM Petr Wohl.

Cena nové pumpy je podle něj srovnatelná se starším typem, pořizovací náklady jsou zhruba 60.000 korun na jednu pumpu. IKEM se domluvil s pojišťovnami na příspěvku, takže se mu investice vrátí zhruba za 4,5 roku.

IKEM podle ředitele Aleše Hermana usiluje v rámci speciální pracovní skupiny o to, aby se přenosné pumpy staly standardem dostupným pro všechny pacienty, kteří z nich mohou mít užitek.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.