Čeští vědci vyvinuli vakcínu, jež zastaví nádorové bujení u myší

ilustrační foto: puravida / MorgueFile

Vědci z pražského Ústavu hematologie a krevní transfuze vyvinuli vakcínu, která dokáže zastavit nádorové bujení u myší. Využili při tom principu imunoterapie. Možná tak už není daleko doba, kdy podobná vakcína bude i pro lidi…

 

foto: puravida-MorgueFile

Dnes to sdělil vedoucí projektu Michal Šmahel.

„Imunoterapie nám umožňuje využít toho, že se v nádorech vyskytují nové antigeny, kterými se nádorové buňky odlišují od buněk normálních. Imunizace proti těmto antigenům přiměje organismus, aby proti nim vyvinul sám potřebnou imunitní odpověď,“ vysvětlil princip imunoterapie Šmahel.

Podle něj na plánu vyvolat protinádorovou imunitní odpověď vakcinací pracují už desítky let stovky vědeckých týmů po celém světě. „Nádorové buňky jsou totiž geneticky nestabilní, díky čemuž se mohou proměňovat a před imunitním zásahem tak unikat,“ uvedl Šmahel. Vědci této proměnlivosti nádorových buněk čelí komplexností vakcíny.

Vědci aplikují vakcínu myším do kůže ve třech dávkách během jednoho týdne, místo klasické injekční stříkačky ale kvůli většímu účinku používají speciální genovou pistoli.

„Důkazy, že to může fungovat a že lze úspěšnou imunoterapií zabít i odolné nádorové kmenové buňky, vidíme u hematoonkologických onemocnění už dnes,“ dodal vedoucí vědeckého týmu a jako příklad uvedl transplantaci kostní dřeně.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.