O profesionální pečovatelky je stále větší zájem. A jejich plat poroste

Odborné ošetřovatelky jsou na českém pracovním trhu stále nedostatkovým zbožím. Přitom populace stárne a stále více seniorů, kteří se o sebe nepostarají, potřebuje osobní hospodyni a jsou ochotni za ni zaplatit. Dnes si vydělávají v průměru kolem 15 tisíc korun.

Pečovatelské obory nabízí stále více středních škol. O jedné z nich natáčela pro Český rozhlas redaktorka Petra Benešová

Důchodkyně Helena sedí ve svém pražském bytě, o stůl si opírá berle. Mladá pečovatelka Kristýna Jungová je pro ni nepostradatelná.

„Tady Kristýna už vytírala, luxovala, myla okna, pomáhala mi rekonstruovat koupelnu,“ pochvaluje si paní Helena. Kristýna pečuje v Praze o více seniorů, a kromě domácích prací pro ně i vaří, nakupuje nebo jim pomáhá na úřadech.

„Ve srovnání s domem s pečovatelskou službou nebo domovy pro seniory tam byl určitý časový limit, buď na pokoj, nebo na klienta. A takhle, když za tím člověkem jedu v terénní službě, tak si s ním popovídám; je to už takový osobní vztah,“ srovnává Kristýna.

O staré lidi se mladá studentka stará v rámci praxe, kterou má na pražské Dívčí katolické střední škole. Ta vychovává budoucí hospodyně a pečovatelky pro děti i staré lidi. Ve třídě společně studují zdravé, ale i hendikepované dívky.

„Ty úplně nejšikovnější z nich, až u nás skončí studium, tak dostanou profesní nabídku a můžou potom být dál i zaměstnány v rámci školní firmy, můžou dál školit jako profesionální pečovatelky,“ poznamenává ředitel Luboš Hošek.

Školní firma zajistí dívkám klasickou smlouvu a plat. Podle ředitele je právě profese pečovatelky zaměstnáním budoucnosti. Populace stárne a stále více domovů důchodců a také terénních služeb shání ošetřovatelky. Navíc starší lidé vítají osobní asistenci v domácím prostředí.

Tak jako paní Helena. „Rozhodně nechci do domova důchodců. Rozhodně nechci umírat někde v nějakém ústavu,“ říká rezolutně a dodává, že právě pečovatelství je pro ni ideální volba.

Stále více středních škol nabízí studentům právě pečovatelské obory. Stejně tak roste počet agentur, které českých pečovatelkám nabízejí práci například v Německu a Rakousku. Plat ošetřovatelek, který je v průměru kolem patnácti tisíc korun, navíc v budoucnu kvůli poptávce ještě poroste.

invArena

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.