Oční klinika Gemini získala díky novému laseru další prvenství

Bezpečnost a přesnost – to jsou vlastnosti laseru Victus, který je v současnosti nejuniverzálnějším laserem na oční operace. Ve světě je zhruba stovka těchto laserů. Zlínská klinika Gemini je jedinou v Evropě, která disponuje hned dvěma lasery Victus.

První operace laserem Victus v Evropě proběhla už v roce 2012 na zlínské klinice Gemini. „Dva roky od první operace jsme na klinice instalovali druhý laser Victus nové generace. Tentokrát jsme první klinika, která provedla operaci novým laserem nejen v Evropě, ale i na světě. Nový laser je vybaven zcela unikátním zařízením na automatizované rozpoznávání nitroočních struktur, které umožňuje provést operaci ještě rychleji a šetrněji, než tomu bylo doposud. Oční klinika Gemini je jediná v Evropě, která je vybavena dvěma lasery Victus. Další klinika s více než jedním tímto laserem je jen v Japonsku,“ řekl Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Victus je v tuto chvíli nejuniverzálnějším laserem na oční operace. Používá se především k odstraňování dioptrií a k operacím čočky. Dalšími oblastmi jeho použití jsou transplantace rohovky a operace keratokonu, což je deformace rohovky. Lze jej ale použít například i ke kosmetickému zbarvení oka tetováží.

Operaci laserem nové generace provedl primář Pavel Stodůlka začátkem února jako první na světě. „Operaci podstoupilo na klinice hned šest pacientů s různými očními vadami. Většina z nich byla dalekozraká a potřebovala dvoje brýle – jedny do dálky a ještě silnější na čtení. Laserovou operací s implantací takzvané trifokální čočky jsme je zcela zbavili potřeby brýlí. Někteří pacienti měli šedý zákal a i ti si mohli vybrat trifokální čočku. Tímto způsobem se i starší člověk může zcela zbavit brýlí. Cena za laserovou operaci s implantací trifokální čočky je 30 tisíc korun,“ uvedl Pavel Stodůlka.

Jak laser pracuje? Victus je femtosekundový laser. To znamená, že laserovou energii soustřeďuje do mimořádně krátkého okamžiku – 10-15 sekund. Takto koncentrovanou energii laser umístí naprosto přesně do oka a umožní tak na zavřeném oku provádět nekrvavou nitrooční operaci bez použití skalpelu. Chirurg poté operaci dokončí manuálně a implantuje do oka umělou nitrooční čočku, která koriguje oční vadu a umožní vidění bez brýlí.

Tisková zpráva

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.