„Haló, zde onkolog. Jdu k vám domů,“ volají podvodníci

ilustrační foto: stockvault.net

Vydávají se za diagnostiky z Masarykova onkologického ústavu a nabízejí lidem, že je vyšetří doma. Ústav však varuje: Nic takového neděláme. Před podvodníky varuje důvěřivé lidi i policie.

Abyste nemuseli čekat na výsledky v nemocnici, přijedou diagnostici onkologického ústavu přímo k vám domů a hned se dozvíte, jak jste na tom. S rakovinou, ale i třeba cholesterolem nebo parazity.

Lákavá nabídka má jediný háček. O lékaře se rozhodně nejedná. Masarykův onkologický ústav v Brně včera vydal před podvodníky, kteří se jeho jménem zaštiťují, varování.

ilustrační foto: stockvault.net
ilustrační foto: stockvault.net

„Množí se případy, kdy občanům telefonují údajní diagnostici Masarykova onkologického ústavu. Objednávají se k nim na návštěvu domů, že provedou jednoduché vyšetření zaměřené na prevenci. Výsledky testů mají být hotovy zhruba do 15 minut a požadují, aby jim lidé věnovali asi hodinu času,“ uvedla mluvčí Masarykova onkologického ústavu Zuzana Joukalová. Lékařům už se ozvalo zhruba deset lidí, které nabídka zarazila a chtěli si ji ověřit.

„Žena v telefonu se mi představila a řekla, že zastupuje firmu Adam a že si to klidně můžu ověřit na internetu. Ten já ale nemám,“ popisuje praktiky podvodníků jedna z žen, které volali. Je zároveň pacientkou Masarykova onkologického ústavu a nepřála si být jmenována. Volající žena jí dále oznámila, že firma patří právě pod Masarykův onkologický ústav. „Proto jsem si ji vyslechla až do konce,“ dodává pacientka.

 

„Dají mi do ruky válečky a tím všechno zjistí“

Volající žena jí tak vylíčila celý postup. „Prý mi dají do ruky kovové válečky a díky nim zjistí snad úplně všechno. Jaké mám v těle parazity, jestli mám vysoký cholesterol,“ popisuje. Vyšetření má být zdarma, o ceně následné léčby ani o tom, na co potřebuje diagnostik zbylých 45 minut, volající už neprozradila nic.

Jak zjistila MF DNES, firma Adam nabízející podobné služby skutečně existuje, sídlí v Přerově a na svém webu pod podtitulem Život jako v ráji nabízí až zázračně znějící metody léčení. A firma dokonce na své stránky umístila i logo Masarykova onkologického ústavu.

Jenže ten spolupráci s ní rezolutně popírá. „Nemáme s nimi nic společného a naše logo používají neprávem. Pokud s námi chce někdo spolupracovat, musí o to oficiálně požádat,“ říká Joukalová.

Číslo uvedené na webu dotyčné firmy včera nikdo nezvedal.

Samotný způsob diagnostiky a následné léčby popsaným přístrojem je podle brněnského praktického lékaře Františka Rolinka hloupost. „To, že vám někdo dá do ruky kovové válečky, vás parazitů nezbaví. Možná, kdyby byly nabité elektrickým proudem, tak se nějací paraziti leknou a utečou,“ vtipkuje. Sám ale nechápe, čemu jsou lidé schopni uvěřit. „Přečtou si něco na internetu a uvěří zázračným metodám. A v ordinaci pak zpochybňují slova vlastního lékaře,“ dodává.

 

Když podvodníci varují před podvodníky

 

Paradoxní na tom je, že před podvodníky varují i samotní volající. „Volající žena mi nahlásila dokonce i značku a poznávací číslo auta, kterým by pracovník přijel. Říkala, že je to pro moje bezpečí, když je teď v poslední době tolik podvodníků, tak abych se nemusela bát,“ vzpomíná oslovená pacientka.

Proč nabídli vyšetření doma, také věrohodně zdůvodnili. „V nemocnici bych prý čekala na výsledky dlouho, takhle bych dostala hodinové vyšetření zcela zdarma. Hradit to měla pojišťovna,“ uvádí.

Masarykův onkologický ústav sice momentálně eviduje zhruba desítku podobných případů, je však možné, že jich je daleko více. Policejní mluvčí Petra Vedrová upozorňuje, že v podobných případech by měli postižení okamžitě informovat policii. „V žádném případě pak tito lidé nesmí pouštět podvodníky dovnitř. Doporučuji důslednou kontrolu a ověření identity u příslušné organizace,“ podotýká Vedrová.

„Myslíme si, že jim jde o to, aby za falešné vyšetření či léčbu vybrali peníze. A nebo to jsou takzvaní tipaři, kteří se chtějí podívat dovnitř bytu, aby věděli, co by mohli později ukrást,“ říká mluvčí Masarykova onkologického ústavu.

Irena Menšíková
Mladá fronta DNES

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.