Ženy pláčou až čtyřikrát častěji než muži

„Slzy jsou pro zdraví oka nepostradatelné. Někteří lidé ale plakat nedovedou,“ uvedl primář zlínské oční kliniky Gemini Pavel Stodůlka. Kvůli nedostatku slz v extrémních případech hrozí až oslepnutí.

„Slzy jsou v určitém množství pro zdraví oka nepostradatelné. Zvlhčují povrch oka, aby byl hladký a lesklý. To je důležité pro kvalitu vidění a pro to, aby víčko mohlo po oku jemně klouzat. Někteří lidé ale plakat nedovedou,“  uvedl primář zlínské oční kliniky Gemini Pavel Stodůlka.

Nedostatek slz může vést k oslepnutí

Nedostatek slz se vyskytuje například u lidí trpících autoimunitní nemocí zvanou Sjögrenův syndrom, který se častěji se vyskytuje u žen. Plakat paradoxně nemohou někteří pacienti s těžkou depresí, což je způsobeno jejich psychickým stavem. Dále se slzy netvoří při nedostatku vitaminu A nebo vzácněji při nemocích mozku či vzácném vrozeném onemocnění vegetativního systému s názvem familiární dysautonomie či Rileyho-Dayův syndrom.

„Pokud má člověk málo slz nebo jsou nekvalitní, vede to ke zrakovým obtížím, k podráždění oka a zvyšuje se riziko infekce oka, což v extrémních případech může vést až ke slepotě. Paradoxně v počátečních stadiích některých onemocnění, kdy je slz méně nebo nejsou dostatečně kvalitní, může oko po nějakou dobu díky podráždění slzet více,“ popsal primář Stodůlka.

Slzy se tvoří v slzné žláze, která je uložena pod horním víčkem. Slzy odtékají z oka slznými kanálky v očních víčkách do nosu. Dále v oku existují malé přídatné žlázky, které produkují slzy neustále a zajišťují potřebnou vlhkost povrchu oka, odplavují nečistoty a chrání oko před infekcí.

„Během pláče dochází k vyplavování slz do oka v nadměrném množství, které nestačí odtékat slznými odvodnými cestami do nosu, a slzy přetékají přes okraj víčka na tvář. Protože slzy částečně odtékají do nosu, při pláči nebo po něm lidé často smrkají,“ dodal Pavel Stodůlka.

Ženy pláčou až čtyřikrát častěji než muži

Oční lékaři z mnichovské Ludvíkovy-Maxmiliánovy univerzity během výzkumu zjistili, že ženy pláčou až 64krát do roka, muži maximálně 17krát. Také délka pláče se liší, ženy roní slzy průměrně šest minut, což je zhruba o dvě minuty déle než u mužů. Pláč je až v 95 procentech spojen s emocemi.

U dětského pláče rozdíly podle pohlaví nejsou. Ty se začnou objevovat až kolem 13 let. Ženy jsou více citově založené a častěji projevují své emoce pláčem než muži. Kromě věku a pohlaví ovlivňují sklon k pláči i kultura a výchova. Například oblíbené rčení otců „chlapi přece nepláčou“ může být pro zrak nebezpečné. Slzy jsou pro správnou funkci oka nezbytné.

invArena

MUDr. Jan Činčura

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.