Planeta zažívá epidemii obezity, nadváhu má každý třetí

ilustrační foto: Flickr

Na světě obrovským tempem přibývá lidí trpících nadváhou a obezitou, od roku 1980 se jejich počet zvýšil mezi dospělými o 27 procent, mezi dětmi dokonce o 47 procent.

 

Vyšší než doporučenou váhu má celkem 2,1 miliardy lidí, tedy třetina světové populace. Výjimku neblahého trendu netvoří ani Česko, kde má nadváhu polovina žen a 65 procent mužů. Vyplývá to z nové srovnávací studie, kterou zveřejnil odborný žurnál The Lancet.

Odborníci kvůli stále rostoucím počtům lidí s nadváhou hovoří o epidemii. Ze studie, která sledovala údaje o váze a výšce obyvatel 183 zemí světa, vyplývá, že v roce 1980 trpělo nadváhou či obezitou 857 milionů lidí, loni to byly už přes dvě miliardy. Dva ze tří tlustých obyvatel planety pocházejí z rozvinutých zemí.

Vůbec nejvíce tlouštíků žije ve Spojených státech, kde jich je 86,9 milionu, za USA následuje Čína, Indie a Rusko. Pokud však odhlédneme od absolutních čísel, dají se považovat za nejproblémovější země Tonga, Kuvajt, Kiribati, Mikronésie, Katar či Samoa, kde je obézních více než polovina mužů či žen. Jen pro srovnání: v ČR je obézních 17,8 procenta mužů a 20,8 procenta žen.

V žádné ze sledovaných zemí se za posledních 33 let počet lidí s nadváhou výrazněji nesnížil, což odborníky překvapilo. Žen s nadváhou bylo v roce 1980 celosvětově 29 procent, loni už 37 procent. Mužů překračujících doporučenou váhu bylo v roce 1980 30 procent a loni 38 procent. Zatímco v rozvinutých zemí bývá větší poměr tlustých mužů, v těch rozvojových trpí nadváhou více ženy.

Česká republika patří mezi téměř dvěma stovkami sledovaných zemí spíše k průměru: má sice hodně mužů s nadváhou (65 procent), ale poměrně málo obézních dětí a dospívajících. Obezitou trpí 6,4 procenta Čechů a 4,8 procenta Češek do dvaceti let, což je v rámci Evropy po Nizozemsku a skandinávských zemích téměř nejméně. Třeba v Kataru je obézní pětina mladých lidí.

ilustrační foto: Flickr

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.