Na pochod proti rakovině prsu přišlo v Praze téměř 20 tisíc lidí

Téměř 20 tisíc lidí v růžovém a s růžovými balonky nad hlavami vyšlo v poledne z pražského Staroměstského náměstí na pětikilometrový pochod proti rakovině prsu pod heslem Před rakovinou se neschováš.

 

Převažovaly ženy v růžových tričkách, přišlo ale i hodně mužů v šedých tričkách s růžovou vsadkou. V růžovém byly i děti v kočárcích a růžový šáteček na krku měli i někteří z pochodujících psů. Nákupem triček lidé přispěli na prevenci, projekty pro pacientky a vyhodnocování screeningových dat.

Mladá žena bez vlasů po chemoterapii a s šerpou přes rameno s nápisem Život je boj, která v průvodu také šla, byla pro přítomné mementem, že rakovina může postihnout člověka v každém věku. Prevence odhalí zhoubnou nemoc v samém počátku, kdy se dá vyléčit. Na prevenci rakoviny prsu chodí ale jen polovina českých žen, zdravotní pojišťovny spustily letos projekt cíleného zvaní, účast začala stoupat. Rakovinu prsu lékaři v ČR ročně zjistí až u 7000 žen a 2000 na ni zemřou.

„Přišlo 19.980 lidí, téměř o 1500 víc než loni, a do této chvíle jsme prodali 38.400 charitativních triček,“ řekla za organizátory pochodu Eliška Poláčková. Na konto boje proti rakovině prsu bylo za rok 2013 předáno 8,6 milionu korun, doplnila.

Růžové pochody proti rakovině prsu se konají v těchto dnech v šesti desítkách zemí. V čele pražského pochodu šly ambasadorky, známé tváře showbyznysu. Spolu s nimi i herecká legenda Jiřina Bohdalová. Na dotaz, proč se pochodu účastní, řekla: „No to je otázka, jako všechny ženy, které musejí držet pohromadě.“

Ambasadorka Kateřina Brožová, která přivedla i svou dvanáctiletou dceru, řekla, že považuje za svoji povinnost akci podpořit. „Myslím si, že se to týká absolutně každého z nás. Chci podpořit tuto velkou energii, která se tady dnes sešla,“ řekla. Potvrdila, že k prevenci vede i svoji dceru.

Na pochod do Prahy přijeli lidé z celé republiky. „V rodině jsme měli rakovinu, jak rakovinu prsu, tak rakovinu jinou, proto jsme přišli podpořit nadaci, která je proti rakovině,“ řekl před startem pochodu muž, který i s manželkou a dcerou přijel ze středních Čech, všichni v tričkách, jež jsou symbolem pochodu.

V cíli ve Žlutých lázních vypustili všichni k obloze balonky s nápisy Aliance žen s rakovinou prsu a zdravaprsa.cz. Následoval kulturní program s bubnovou show Campana Batucada s řadou známých kapel a od 19:00 After party v Hard Rock Café Praha. Také bylo uvedeno do prodeje speciální růžové víno, z každé zakoupené láhve jde na konto proti rakovině 50 korun.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.