Zástupci Organizace pro výživu a zemědělství (FAO) varovali obyvatele západní Afriky před konzumací netopýrů a dalších volně žijících zvířat.
Mohou být prý totiž hlavní příčinou šíření epidemie eboly. Podle agentury DPA na tuto zákeřnou chorobu v Guineji, Sieře Leone a Libérii od února zemřelo již více než 600 lidí.
„Musíme lidi žijící ve vesnicích informovat o tom, že se nesmějí dotýkat žádných mrtvých zvířat, tím spíše je konzumovat,“ uvedl Juan Lubroth, veterinární odborník FAO, která je jednou z agentur Organizace Spojených národů. Vesničané by prý neměli lovit ani zvířata, která vypadají nemocně či projevují zvláštní chování. Obzvláště nebezpečné je údajně zpracovávání zabitých zvířat, neboť virus eboly se přenáší také kontaktem s krví.
Podle Lubrotha je pravděpodobné, že se epidemie na počátku přenesla ze zvířete na člověka a až poté se nákaza šířila kontaktem s tělními tekutinami nakažených.
V západní Africe se kromě netopýrů jedí také kaloni, různé druhy opic a malé antilopy. Všechna tato zvířata přitom mohou být potenciálními přenašeči choroby.
Ebola je virové onemocnění způsobující vysokou horečku a krvácení. Není proti němu lék ani vakcína, takže úmrtnost je vysoká.
Vůbec poprvé se virus objevil v 70. letech v dnešním Kongu. Minulá vážná epidemie v roce 2000 postihla Ugandu, kde se nakazilo 425 lidí. Polovina z nich zemřela.
Přidejte odpověď